Mjetet e zbulimit të sistemit rus të paralajmërimit të sulmeve raketore regjistruan pak më parë lëshimin e dy raketave balistike në Mesdhe.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit, Ministria e Mbrojtjes e Francës dhe Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe deklaruan gjithashtu se nuk kanë asnjë informacion në lidhje me lëshimin e raketave.

Agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti, duke cituar burimet e veta në Damask, njoftoi se raketat balistike që u vunë re në Mesdhe ranë në det.