Fabius ka planifikuar të takohet me homologun e tij rus Sergei Lavrov. Takimi i fundit mes Lavrovit dhe Fabius u mbajt në fund të majit në Paris. Asokohe ministrat së bashku me Sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry, diskutuan situatën në Siri dhe mënyrat e zgjidhjes së krizës siriane.