Njoftohet se Forcat Ushtarake Detare të Bashkimit Evropian, të cilat luftojnë kundër piraterisë në brigjet e Somalisë, kanë dërguar në kërkim të të mbijetuarve një luftanije dhe një avion.

Anija malajziane u kap nga piratët në nëntor të vitit 2010 gjatë lundrimit të saj nga Kenia për në Emiratet e Bashkuara Arabe.