×
Ekonomia 19 mars 2013
Gjysmë trilioni dollarë - e tillë rezulton shuma totale e rënies në vigjilje të çmimit të aksioneve në platformat tregtuese të bursave botërore. Dhe i gjithë faji për këtë bie mbi Qipron. Natën e kaluar Presidenti i Qipros paralajmëroi se vendimi për të imponuar taksën mbi depozitat bankare, ka shumë gjasa, të mos miratohet për shkak mosgrumbullimit të numrit të kërkuar të votave parlamentare. Ndërsa kjo do të thotë se vendi është si kurrë ndonjëherë më parë në prag të falimentimit.
Presidenti i Qipros Nicos Anastasiadis mendon se parlamenti do ta refuzojë projektligjin e qeverisë për tatimin mbi depozitat bankare.
Seanca e Parlamentit të Qipros, në të cilën duhet të zhvillohej votimi pët tatimin mbi depozitat në bankat vendase, është shtyrë për ditën e mërkurë më 20 mars.
Zëdhënësi i qeverisë qipriote konfirmoi se të martën Ministri qipriot i Financave, Michalis Sarris, do të niset për në Rusi, ku do të zhvillojë bisedime me homologun e tij rus Anton Silluanov.
Autoritetet e Argjentinës dyshojnë se banka HSBC është përfshirë në pastrimin e parave në vend.
Ministri i Financave i Greqisë, Giannis Stournaras, në bazë të përfundimeve të
Ministrat e financave të vendeve të eurozonës iu drejtuan Qipros me kërkesë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
1
2
3
5
6
9
10
16
17
23
24
30
31