×
Ekonomia Tetor 2012
Niveli mesatar i papunësisë në 17 vende të zonës së euros në shtator u rrit deri në 11.6% të popullsisë së aftë për punë. Në gusht ky tregues ishte 11.5%, njofton Agjencia Statistikore Evropiane Eurostat.
Moska po punon në mënyrë të zellshme e qëllimsynuese për t’u shndërruar në një qendër financiare botërore dhe ajo po ia arrin qëllimit.
Tregu botëror i verës aktualisht po përjeton një krizë serioze të shkaktuar, në radhë të parë, nga kushtet e rënda klimatike në Francë dhe Itali.
Në përfundim të këtij viti në Rusi nuk do të mbeten vendburime të eksploruara të pa-alokuara të mëdha të naftës. Kjo, siç njoftoi Agjencia Federale për shfrytëzimin e pasurive të nëntokës (“Rosnedr”), do të ndodhë pas ankandeve që do të organizohen në dhjetor për shitjen e tre vendburimeve të mëdha të hidrokarbureve.
Autoritetet kineze, në përpjekje për të ndaluar komercializimin e shpejtë të fesë në vend, i kanë ndaluar tempujt të shesin aksionet e tyre.
Operatorët e tregut botëror të naftës po kërkojnë t
Serbia shpreson se Rusia do t’i japë asaj një kredi prej 1 miliard euro p
Qeveria ruse ka miratuar një projekt-marrëveshje mbi përdorimin e borxheve të Mozambikut për financimin e projekteve në fushën e zhvillimit të vendit afrikan. Kushtet konkrete do të vendosen drejpërsëdrejti në negociatat me autoritetet e Mozambikut.
Banka Qendrore e Gjermanisë - Bundesbank - ka vendosur të kthejë 150 ton ar, i cili u depozitua
Prokuroria e qytetit të Nju Jorkut (SHBA) u drejtua në gjyq me një padi kundë
Ndërtimi i elektrostacioneve të reja atomike në Kinë, i cili u ndërpre
Rritja e nxjerrjes së naftës në SHBA po ndodh kaq shpejt, sa që vendi
Për përgatitjen e Lojrave Olimpike Verore të vitit 2012 në kryeqytetin britanik u shpenzuan 605 milionë dollarë më pak nga sa ishte planifikuar fillimisht. Për këtët flitet në një raport të bërë publik sot nga qeveria e vendit.
Rusia u ngrit me tetë pozicione në rejtingun e Bankës Botërore për kushtet e zhvillimit të biznesit.
Kompania "Rosneft" nënshkroi një marrëveshje me koncernin e British Petrolium (BP) për të blerë 50% të aksioneve në pronësi të tij në kompaninë ruse TNK-BP.
Kompania britanike “Brititsh Petrolium” (“BP”) njoftoi se ende nuk është arritur një
Kompania e automobilave “BMW” ka ndërmend të hapë ndërmarrjen e saj të parë në Amerikën Latine. Fabrika do të ndërtohet në Brazil në shtetin Santa Catarina, njoftoi guvernatori i shtetit.
Kompania ruse e naftës "Rosneft" i prezantoi zyrtarisht britanikes “BP” ofertën e saj për të blerë 50% të aksioneve të “TNK-BP” për 28 miliardë dollarë me pagesë me para dhe aksione.
Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel konfirmoi sërish përkushtimin e saj ndaj mbajtjes së
Rusia ka ndërmend të krijojë prodhimin vetiak të metaleve të rrallë tokësorë. Aty nga 1 shkurti i vitit 2013 qeveria duhet të zhvillojë dhe të miratojë programin e prodhimit të tyre. Në listën e metaleve të rrallë përfshihen 17 elementë, të cilët përdoren në pajisje të teknologjisë së lartë (të tilla si tableta dhe smartphones) si dhe në industrinë e prodhimit të avionëve, automobilave, në industritë bërthamore dhe ushtarake.
Siç deklaroi sot në mbledhjen e Komisionit për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Presidenti rus Vladimir
Konsorciumi i biznesmenëve rusë AAR dhe kompania më e madhe ruse e naftës "Rosneft" pothuajse ranë dakord për shitjen e 50% të aksioneve të AAR TNK-BP-së për 17 miliardë stërlina.
Ministri grek i Financave Yannis Stournaras dhe përfaqësuesit e treshes së kreditorëve
Qeveria portugeze e ka rritur në mënyrë të ndjeshme shkallën e tatimit mbi të ardhurat - nga 9.8% në 13.2% në mënyrë që të kapërcejë deficitin.
Këtë vit eksporti amerikan në Iran u rrit me pothuajse një të tretën. Për këtë dëshmojnë të dhënat zyrtare të publikuara javën e kaluar.
Shërimi dinamik i ekonomisë botërore nuk pritet në një kohë të afërt. Kjo është, në fakt, gjëja kryesore që u tha nga Drejtorja ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, në prag të hapjes në Tokio të sesionit vjetor të Bordit drejtues të FMN-së dhe Bankës Botërore.
Një sërë kompanish botërore të mëdha të naftë
Rezervat botërore të grurit do të reduktohen në vitin e ardhshëm me 13%, niveli më i ulët ky në katër vitet e fundit.
Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristin Lagard (Christine Lagarde) deklaroi se rimëkë
Moska zuri vendin e 20-të në bazë të pikëve të grumbulluara, duke u ngritur një pozicion në renditjen e liderëve ekonomikë botërorë, sipas studimit të "Qytetet e mundësive - 2012".
Përvetësimi i vendburimeve në shelf do të çojë në nj
Autoritetet italiane do të ulin taksat për shtetasit me të ardhura modeste. Kjo është deklaruar nga Kryeministri i vendit Mario Monti.
FMN-ja deklaroi se në gjashtë muajt e fundit janë rritur ndjeshëm rreziqet për stabilitetin e ekonomisë globale.
Vëllimi i eksportit të tankut kryesor luftarak rus "T-90" në periudhën e viteve 2001-2010 i tejkaloi një mijë njësi, thuhet në raportin e "Uralvagonzavod", i cili prodhon automjete. Sipas konfirmimeve të kompanisë, për periudhën e sipërpërmendur "T-90S" (russ.
Prodhuesit japonezë të automobilave informojnë mbi rënien e ndjeshme të shitjeve në Kinë pas fillimit të konfliktit midis dy vendeve për shkak të Ishujve të diskutueshëm Senkaku.
FMN-ja ka ulur parashikimin e rritjes për ekonominë botërore në vitet 2012 dhe 2013.
Banka Botërore paralajmëron për këtë vit ngadalësimin e rritjes ekonomike të shteteve të rajonit të Azi-Paqësorit.
Gazsjellësi "Nord Stream" po fillon të veprojë me kapacitet të plotë. Në shfrytëzim është vënë tani dega e dytë e gazsjellësit. Ekspertët tashmë e kanë quajtur këtë projekt një nga më të suksesshmit në Europë dhe sugjerojnë se ndërtimi i tij duhet të vazhdojë.
Të nderuar zonja dhe zotërinj! Të dashur kolegë, miq!Për të gjithë ne dita e sotme është një eveniment i madh, tejet i rëndësishëm. Përfundoi ndërtimi i degës së dytë dhe gazsjellësi “Nord Stream” (“Rryma Veriore”) po fillon të punojë me kapacitetin e vet të plotë. Konsumatorët evropianë do të kenë mundësi të marrin çdo vit deri në 55 miliardë metra kub gaz rus.
Kina po përgatitet për të bërë një hap të madh përpara në tregun botëror të arit. Ajo ka fituar qasje në një nga vendburimet më të mëdha të arit në botë - "Las Krestinas" në Venezuelë. Marrëveshjen me qeverinë e këtij vendi e ka nënshkruar China International Trust and Investment Corp.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
4
6
7
13
14
19
20
21
26
27
28