×
Ekonomia Maj 2012
Korporata amerikane Boeing planifikon që gjatë 20 viteve të ardhshme t’i shesë më shumë se 1000 avionë të saj kompanive ajrore ruse me një çmim prej më shumë se 110 miliardë dollarë, njoftoi Presidenti i Boeing International Shephard Hill.
Tregtitë direkte bilaterale me monedhat kombëtare të Kinës dhe Japonisë do të fillojnë në Tokio dhe Shangai që nga 1 qershori, deklaroi ditën e martë Ministri i Financave i Japonisë Jun Azumi.
Çmimi i vajit të ullirit në tregjet botërore arriti minimumin 10-vjeçar, duke vënë në rrezik ekonomitë e vendeve të Evropës jugore, ku tashmë janë marrë masat e ekonomisë të rreptë buxhetore.
Projekti i mbështetur nga Komisioni Europian për ndërtimin e një gazsjellë
Kompania britanike “British Petroleum” (BP) refuzoi të marrë pjesë në projektin e ndërtimit të gazsjellësit “Nabucco”, në të cilin ajo konsiderohej në rolin e furnizuesit kryesor të gazit.
Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) ditën e martë deklaroi se
Vendosja në qarkullim në Greqi e një monedhe paralele me euron do ta ndihmojë vendin
Kursi i euros kundrejt dollarit që nga fillimi i javës së re tregtare është stabilizuar, duke u shkëputur, më në fund, nga niveli minimalisht i ulët katërmujor. Optimizmi ka pushtuar aktualisht tregjet për shkak të pritjeve të lidhura me samitin e radhës të BE-së.
Prodhuesit ruse të industrisë së aeroplanëve zënë 14% të tregut
Grekët ditët e fundit kanë tërhequr nga depozitat bankare rreth 800 milionë euro në lidhje me krizën politike dhe druajtjet që kanë të bëjnë me daljen e mundshme të vendit nga zona e euros.
Investitori i dytë i madh i gazsjellësit “Nabucco” mund të distancohet nga projekti. Në gjigandin gjerman të energjetikës RWE deklaruan se do të analizojnë arsyeshmërinë e pjesëmarrjes në ndërtimin e gazsjellësit në fjalë. Më parë për një qëllim të ngjashëm deklaruan në kompaninë hungareze MOL, duke e shpjeguar këtë hap me rritjen e kostos së “Nabucco”. Ekspertët thonë se projekti evropian ka gjithnjë e më pak shanse për realizim dhe i quajnë vendimet e MOL dhe RWE vendimtare për suksesin e tubacionit rus «Rryma Jugore» («Южный поток»).
Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të kryesojë delegacionin e SHBA që do të marrë pjesë në Forumin e Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC).
KompaniaTEPCO, operatore e centralit bërthamor japonez që pësoi avari "Fukushima-1", raportoi mbi humbjet prej 10 miliardë dollarë për vitin e kaluar.
Kompania ruse "Transneft" së bashku me kompaninë "Sistemet Informative të Navigimit" (SIN), filloi realizimin e projektit të madh për krijimin e sistemit të monitorimit të transportit në bazë të teknologjisë GLONASS (Global Navigation Satellite System).
Në bursat e aksioneve në Evropë dhe Azi vihet re një rënie e ndjeshme e kuotimeve. Indekset kryesore të bursave në Tokio, Paris dhe Frankfurt ranë me disa për qind.
Rrjeti social Facebook njoftoi se gjatë futjes për herë të parë të
Hungaria do të marrë nga Kina një kredi prej 1 miliard euro për zhvillimin
Me rënien drastike të kuotimeve përfundoi tregtia e sotme në bursën e fondeve të Tokios.
Në ishullin italian të Sardenjës ka hyrë në qarkullim monedha e barterit, me të cilën banorët lokalë paguajnë njëri-tjetrin për mallrat dhe shërbimet e ndryshme. Ky nuk është rasti i parë kur brenda zonës së euros vihen në qarkullim mjetet financiare “vetiake” rajonale. Ekspertët thonë se nëse më parë kjo ishte dëshmi e mallit të qytetarëve për valutat kombëtare, tani kjo dukuri flet për mosbesimin e tyre ndaj euros.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
3
5
6
8
9
10
12
13
18
19
20
21
23
24
26
27
30