×
Ekonomia Shkurt 2012
Ndërmarrja e parë e Koncernit gjerman “Siemens” u duk në Rusi. Kjo markë tregtare është fort mirë e njohur që prej kohësh për rusët. Por uzina në territorin rus Koncerni nuk ka ndërtuar që nga viti 1917.
Kryeministri rus Vladimir Putin të mërkurën, në takimin me personat e vet t
Një kthesë dramatike morrën këto orët e fundit ngjarjet rreth Greqis
Më 28 shkurt të vitit 2002 në 12 vende të Bashkimit Evropian përfundoi qarkullimi i monedhave kombëtare.
Agjencia ndërkombëtare e nominimit Fitch e uli rejtingun e kreditit afatgjatë të Greqis
Rusia u rendit e para ndër vendet e “G-8” përkatësisht rritjes ekonomike në vitin 2011.
Ministrat e financave të vendeve të zonës së euros miratuan planin për
Rrjedhja e kapitalit neto nga Rusia në janar të vitit në vazhdim përbë
Ministrat e financave të 17 vendeve të zonës së euros, të cilë
Çmimet botërore të naftës të hënën po vazhdojnë të rriten në sfondin e njoftimeve të vijnë në lidhje me faktin se Irani ndërpreu furnizimin me naftë për kompanitë britanike dhe franceze.
Në vitin 2011 vëllimi i eksportit të armëve ruse përbëri më shumë se 13 miliardë dollarë. Zëri bazë i eksportit ishte teknika e aviacionit.
Fjalë bëhet për çmimet e kontratave afatgjata, në lidhje me kushtet e të cilave “Gazprom” i bëri disa lëshime një sërë kompanive evropiane. Ndër to janë kompania franceze GDF Suez, kompania gjermane Wingas, ajo sllovake SPP dhe turke Botas.
Irani bleu më shumë se gjysmë milion ton grurë këtë javë, njofton Agjencia Reuters me referim tek disa burime të mirëinformuara.
Komisioni Evropian përpiloi listën e vendeve më të rrezikuara nga tronditjet e trazirat ekonomike dhe sociale në BE. Në katërshen më kritike hynë Italia, Spanja, Hungaria dhe Qipro.
Parlamenti grek miratoi ultimatumin e “treshes” - Bankës Qendrore Evropiane, FMN-së, Komisionit Evropian. Kushtet e marrëveshjes së re të kredisë janë jo thjesht drakoniane, por për një vend sovran bile dhe disi poshtëruese.
Parlamenti me një Dhomë i Greqisë votoi për marrëveshjen e kredisë me BE-në. “Pro” miratimit të dokumentit votuan mbi 50% e 300 deputetëve të parlamentit.
Rusia paraqiti helikopterin e vet të ri në ekspozitën HeliExpo 2012 në Dallas (SHBA).
India është e gatshme për ti ofruar Iranit një sasi të madhe gruri dhe produktesh të tjera ushqimore, pavarësisht nga sanksionet e Perëndimit. Për këtë njoftoi Zëvendësministri i Tregtisë i Indisë Rahul Khullar.
Ministrat e financave të vendeve të zonës së euros i shtynë Greqisë
Një platformë për debate midis dy kandidatëve për presidencën
Banka e Bjellorusisë emetoi dhe lëshoi në qarkullim kartmonedhën e re me vlerë prej 200 mijë rubla bjelloruse (rreth 24 $). Deri tani kartmonedha më e madhe në Republikë ka qenë ajo me vlerë 100 mijë rubla bjelloruse.
Siç njoftoi Shërbimi Federal i Rusisë për Punën dhe Punësimin, numri i qytetarëve rusë të papunë gjatë vitit të kaluar ka rënë në mënyrë të ndjeshme.
Kompania transnacionale finlandeze Nokia planifikon të shkurtojë nga 1100-1200 vende pune, domethënë 2/3 e
Agrarët (fermerët) rusë po përgatiten për t’u bashkuar me OBT, ndërkohë që duhet thënë se kushtet e bashkimit me këtë Organizatë janë nga më të mirat.
Këto ditët e fundit faqet e mediave evropiane janë të mbushura plot me
“Për shkak të krizës së “Malev” po ristrukturohet tregu dhe
LUKOIL-i rus, ndoshta, do të mbetet i vetmi operator i huaj në vendburimin e naftës Kurna Perëndimore-2, në Irak. Partneri i kompanisë, STATOIL-i norvegjez ka shprehur gatishmërinë për t’u lënë rusëve pjesën e vet në konsorcium.
Kryeministri i Kinës Wen Jiabao, gjatë kohës së vizitës në
Borxhet e kompanisë ajrore hungareze “Malev”, e cila pezulloi punën e saj në mëngjesin e 3 shkurtit, përbëjnë 270 milionë $, njofton Agjencia Bloomberg.
BE e motivon futjen e masave protekcioniste me faktin se autoritetet e Republikës Popullore të Kinës i bllokojnë qasjen ndërmarrjeve evropiane në segmente të caktuara të tregut.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
2
4
5
9
11
12
15
16
18
19
23
24
25
26
27