×
Ekonomia Janar 2012
Rritja ekonomike e Rusisë në çmimet aktuale sipas rezultateve të vitit 2011 përb
Rregullat e reja të sjelljes së vendeve të BE-së, të cilat në margjina janë quajtur tashmë pranga, samiti i Bashkimit Evropian i miratoi me një shpejtësi tejet befasuese për të gjithë. Por janë vallë vërtet të reja ato?
Kompanitë ruse nuk aplikuan për pjesëmarrje në tenderin F-X III për furnizimin e avionëve për Forcat Ushtarake Ajrore të Koresë së Jugut.
Taksa doganore për eksportet e naftës nga Rusia që nga 1 shkurti i vitit
“Rusia ka nevojë për një ekonomi të re me një industri konkurruese dhe infrastrukturë përkatëse, për një sferë të zhvilluar mirë në sektorin e ofrimit të shërbimeve, për një bujqësi të efektshme.
Islamabad nuk do të refuzojë pjesëmarrjen e vet në projektin e gazsjellësit Iran-Pakistan, pavarësisht nga kërcënimi i sanksioneve ndërkombëtare, deklaroi Zëdhënësi i MPJ të Pakistanit Abdul Basit.
Evropën në të ardhmen e afërt e pret shitja e madhe e aseteve për plotësimin e kapitalit bankar.
Bankat kryesore evropiane pezulluan transaksionet financiare të lidhura me furnizimin e kulturave të drithërave Iranit, deklaruan përfaqësuesit e strukturave tregtare të Bashkimit Evropian.
“Unë mendoj se ne na presim reforma të mëdha, të paktën, në fushën ekonomike.
Problemet e eurozonës dhe rrugët e daljes nga kriza e borxheve ishin temat qendrore të ditës së parë Të Forumit Ekonomik Botëror të Davosit.
Në Teheran po përgatitet projektligji që parashikon ndërprerjen e menjëhershme të eksportit të naftës iraniane në Bashkimin Evropian që para fillimit të veprimit të embargos së naftës kundër Iranit.
Banka Qendrore e Rusisë nuk pret falimentimin e zonës së monedhës unike evropiane dhe nuk planifikon të ndryshojë seriozisht strukturën e rezervave ndërkombëtare, njoftoi Nënkryetari i parë i saj Aleksei Ulukajev në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos.
Qeveria japoneze njoftoi mbi evidentimin e deficitit tregtar në vend për herë të parë që nga viti 1980.
“Eurogeddon”, ose shembja e sistemit ekonomik evropian do të ndodhë në një kohë shumë të afërt, parashikojnë ekonomistët e kompanisë konsultuese autraliane Deloitte-Access Economics (DAE).
Koncerni rus “Gazprom” uli çmimet e gazit natyror për 5 kompani evropiane. Sipas mendimit
Bankat ruse, në bazë të rezultateve të vitit 2011, kanë arritur të nxjerrin
Një nga prodhuesit më të njohur botërorë të fotoaparatëve dhe filmave Kodak paraqiti deklaratën për falimentim.
falimentim, Kodak
Rusia po vazhdon të reduktojë investimet e veta në letrat me vlerë të SHBA.
Për shkak të krizës në Evropë kërkesa për
nafta, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë
Kompania ruse e prodhimit të aeroplanëve “Sukhoi” ia hyri punës pë
Klasifikimi afatgjatë i kredive të Rusisë mbetet i pandryshuar, në nivelin “BBB”. Një deklaratë të tillë bëri të hënën Agjencia Ndërkombëtare e vlerësimit financiar Fitch.
Banka Qendrore e Rusisë nxorri përfundimet për vitin 2011. Investimet direkte të huaja në ekonominë e Rusisë përbënë 48,5 miliardë dollarë. Kjo është pothuaj në 1/3 më shumë se treguesit e vitit 2010.
Ardhmërinë e enegjetikës botërore po diskutojnë përfaqësuesit e më shumë se 130 vendeve në konferencën “World Future Energy Summit” në Abu Dhabi.
Shitjet e automobilave të lehtë në Federatën Rusi aty nga viti 2018 mund të rriten deri në 3.5 milionë njësi, njoftoi Drejtori i departamentit të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik Dimitri Levçenko.
Agjencia ndërkombëtare e nominimit Fitch konfirmoi rejtingun afatgjatë sovran  të Rusisë në nivelin “BBB”. Njoftimi për këtë u postua sot në faqen e Internetit të kësaj Agjencie.
Efekti i vendimit të Agjencisë amerikane të vlerësimit financiar Standard & Poor’s
Rrjeti amerikan i fast food “McDonald’s” zgjati për 8 vjet kontratën për sponsorizimin e Lojrave Olimpike.
Çmimet e produkteve ushqimore në vitin 2011 në Moskë u rritën me 3.7
Sipas vlerësimit të hartuar nga Organizata joqeveritare amerikane “Heritage Foundation”, në treshen e vendeve të botës me sistem më të lirë ekonomik hynë Hong Kongu, Singapori dhe Australia.
Rezervat ndërkombëtare të Rusisë në vitin 2011 u rritën 4% dhe arritën shumën 499 miliardë $, njoftoi të enjten Banka e Federatës Ruse.
Komiteti i prodhuesve të automobilave të Shoqatës së Biznesit Evropian në Rusi përmblodhi përfundimet e vitit 2011. Sipas rezultateve të vitit, tregu rus i automobilave u rrit me 39%  - deri në 2.6 milionë makina të reja.
Kompanitë ruse kanë eksportuar që nga 1 korriku i vitit 2011 e deri më sot
Rubla ruse do të bëhet valutë pagese në marrëdhëniet tregtare dypalëshe midis Rusisë dhe Iranit. Kështu deklaroi Ambasadori i Republikës Islamike në Moskë Seid Mahmud Reza Saxhali (Seyed Mahmoud-Reza Sajjadi).
Koncerni rus “Gazprom”, mbi bazë të rezultateve të vitit 2011, tejkaloi planin e nxjerrjes së gazit me 7.5 miliardë metra kub.
Viti i kaluar u solli eksportuesve brazilianë të kafesë të ardhura rekord - gati 9 miliardë $. Ky tregues është 50% më i lartë se ai i vitit 2010. Gjithsej në vitin 2011 Brazili ka eksportuar jashtë shtetit mbi 30 milionë thasë 60-kilogramësh me kokrra kafeje.
Në Rusi është përgatitur projekti për krijimin në vend të rezervave strategjike  të lëndës së parë hidrokarbure.
Për herë të parë në dhjetë vitet e fundit u evidentua r
Bankierët komentojnë sot në mënyrë mjaft aktive rezultatet e takimit të Nicolas Sarkozy dhe Angela Merkel.
Inflacioni në Bjellorusi në vitin 2011 arriti treguesin rekord - 109%, sipas të dhënave t
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
7
8
14
15
20
21
22
23
28
29