×
Ekonomia Gusht 2011
Shërbimi Federal i Tarifave i Rusisë miratoi rritjen e tarifave të transportimit të naftës nëpërmjet tubacioneve të “Transneft” nga data 1 shtator me 2,85%, ndërsa që nga 1 nëntori edhe me 5% të tjera.
Një nga kompanitë më të mëdha ruse të naftës “Rosneft” do të mund të punojë në platformat e gjigandit energjetik amerikan ExxonMobil.
Rusia për herë të parë po përfundon marrëveshjen pë
Në vendburimin në det të hapur (shelf) “Prirazllomnaja”, i cili ndodhet në pjesën juglindore të Detit Barenc, sot do të çohet një platformë unikale detare akull-rezistente nafte.
Kompania “Helikopterët e Rusisë” në Sallonin Ndërkombëtar të
Në Lubmin në veri të Gjermanisë u bashkua dega e parë e gazsjellësit “Nord Stream” (“Rryma Veriore”) me tubacionin evropian OPAL.
Çmimi i arit e tejkaloi sot treguesin prej 1.900 $ për ounce, duke vendosur me këtë një maksimum të ri historik.
Një nga sistemet më të mëdha ndërkombëtare të pagesave
Intervencionet e blerjeve në tregun e drithërave të Rusisë do të fillojnë në gjysmën e dytë të shtatorit, njoftoi Zëvendës-ministri i bujqësisë Aleksandër Petrikov.
Çmimi i arit po vazhdon të rritet për të 6 sesion radhazi, duke arritur të hënën treguesin rekord 1.879 $ për ounce, njofton Agjencia Bloomberg.
Dita e sotme është një ngjarje e shënuar, e paharruar në historinë e ndërtimit të gazsjellësit transkufitar “Nord Stream” (“Rryma Veriore”). Në gjirin Portovaia po saldojnë bashkimin e “artë” të pjesës ruse të tubacionit.
Në Evropë për gjashtë muajt e parë të këtij viti u rrit deri në 20% konsumi i gazit rus, njoftoi Ministri i Energjetikës i Federatës Ruse Sergei Shmatko.
Çmimi i arit në tregjet botërore ka arritur tashmë një maksimum të ri historik. Në ankandin e së premtes në New York Stock Exchange ai u rrit me 1,2% dhe arriti treguesin 1855,3 $ për ounce.
Bursat ruse të aksioneve shënuan rënie në sfondin e frikës së investitorëve të lidhur me ngadalësimin e mundshëm të rritjes së ekonomisë botërore.
Bursat e aksioneve të Azisë u hapën të premten me një rënie katastrofike.
Qeveria e Venezuelës kërkoi kthimin në vend të 99 ton ar që
Republika Çeke nuk është ende e gatshme të deklarojë datën e pranimit
Në Lindjen e Largët të Rusisë përfundoi shtrimi i tubacionit të gazit nëpër fundin e ngushticës së Bosforit Lindor.
“Alfa-Bank” i refuzuan regjistrimin e markës në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të ekzistencës së markës tashmë të patentuar Alpha, e cila është në pronësi të një banke greke.
Britania e Madhe, Alfa Bank
Kompania ajrore skandinave SAS AB ka siguruar në tremujorin e dytë të vitit 2011 fitimin m
fitime, kompani ajrore, SAS, Skandinavia
Ekonomia botërore po përballet aktualisht me një situatë krejtësisht paradoksale: normat e ulëta të interesit në SHBA u kombinuan me ritmet e ulëta të rritjes së ekonomisë amerikane.
Qeveria e Venezuelës planifikon të transferojë brenda 2 muajve rezervat valutore ndërkombëtare në Rusi, Kinë dhe Brazil, duke i tërhequr ato nga bankat e Evropës dhe SHBA, njoftoi në vigjilje Deputeti i Parlamentit të Venezuelës Julio Montoya.
Korporata e Bashkuar Ruse e Ndërtuesve të Aeroplanëve në kuadër t
Agjencia Ndërkombëtare e normimit Fitch ka konfirmuar rating afatgjatë sovran të kredisë
Agjencia ndërkombëtare e ratings Moody’s parashikoi reduktimin e rritjes reale të GDP të SHBA në gjysmën e dytë të vitit 2011.
Bursat kryesore të aksioneve të SHBA përfunduan tregtimin me një rritje mesatare prej 2
Në Sallonin Ndërkombëtar të Aviacionit “MAKS-2011”, që u hap sot në qytetin periferik të Moskës - Zhukovsk, ekspertët presin lidhjen e një numri rekord kontratash.
Rusia po diskuton me Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE) mundësinë e lidhjes së kontratës për furnizimin e karburantit bërthamor për 4 centralet bërthamore që po ndërtohen në këtë vend.
Indekset e tregjeve evropiane të aksioneve sot shënuan rritje të ndjeshme, rezultat ky i lidhur me stabilizimin e tregjeve falë vendosjes javën e kaluar të ndalimit të të ashtuquajturave shitje “të shkurtra” spekullative.
Rusia, po ashtu si dhe e gjithë bota, është e interesuar për vendosjen e
Vendet e ASEAN-it mbështesin pranimin e Rusisë në OBT para fundit të këtij viti, thuhet në deklaratën e publikuar pas përfundimit të konsultimeve të përfaqësuesve të vendeve anëtare të ASEAN-it në qytetin indonezian Manado.
Pasi përjetuan tronditjet e javës së kaluar, bursat po fillojnë të dalin tani në “zonën e gjelbër”. Arritjen e këtij rezultati e stimuluan për to ngjarjet e fundit në Evropë dhe në SHBA.
Presidenti i Osetisë së Jugut Eduard Kokoiti shpreson për forcimin e bashkëpunimit me biznesmenët rusë dhe është i gatshëm tu japë atyre tokë me qira për 99 vjet. Për këtë ai njoftoi sot.
Në Rusi përfundoi procesi i krijimit të Agjencisë së Iniciativave Strategjike (AIS), deklaroi Kryeministri Vladimir Putin.
Të enjten indeksi MISEX ra me 4,74%, kurse indeksi RTS me 4,33%. Ekspertët shpresojn
Vëllimi i rezervave ndërkombëtare të Federatës Ruse u rrit në vitin 2011 me 58,3 miliardë dhe arriti në fillim të gushtit shumën 537,7 miliardë $ - treguesin maksimal që nga tetori i vitit 2008.
Tregjet botërore po tentojnë të rivendosin ekuilibrin duke u përpjekur të gjejn
Me kolapsin e dytë për tri ditët e fundit përfundoi të mërkurën punën e vet tregu i aksioneve i SHBA.
Tregjet finaciare botërore po fillojnë ta marrin veten pas rënies drastike të ditëve të fundit në bursat.
Tregtia e mëngjesit në bursat aziatike përfundoi sot me një rritje të ndjeshme të kuotimeve (çmimeve).
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
4
7
13
14
20
21
24
27
28