×
Ekonomia Korrik 2011
Sberbank e Rusisë është e vetmja bankë ruse, e cila hyri në listën e korporatave më të mëdha botërore sipas përfundimeve të vitit 2010.
Që nga 1 korriku, pasi qeveria ruse hoqi ndalimin e përkohshëm veprues ndaj eksportit të drithërave, jashtë vendit janë shitur tashmë 1.5 milionë ton.
Bursa e SHBA e përfudoi punën e vet ditën e mërkur
Shkalla e privatizimit në Rusi është në rritje e sipër. Shteti po përgatitet të tërhiqet plotësisht nga pjesëmarrja e vet në kapitalet e kompanive më të mëdha.
Default që i kërcënohet SHBA, për shkak të mosshlyerjes së
Irani, Iraku dhe Siria nënshkruan memorandumin mbi ndërtimin e tubacionit të gazit. Baza e rezervave të tij do të jetë vendburimi South Pars në Iran.
Perspektiva e default teknik për SHBA u bë akoma dhe më reale. Konsultimet e zhvilluara këtë fundjave midis Senatit, Dhomës së Përfaqësuesve dhe Shtëpisë së Bardhë sërish nuk dhanë asnjë rezultat.
Irani, Siria dhe Iraku nënshkruan sot marrëveshjen për ndërtimin e tubacionit
Në vitin 2011 numri total i makinave të shitura në Rusi pritet të arrijë
Çmimi i arit u rrit sërisht dhe arriti një rekord të ri - 1624 $ për ons (ounce).
Bashkëpunimi franko-gjerman - çelës për stabilizimin e zonës së euros, deklaroi Kryeministri francez François Fillon.
Kancelarja e RFGJ Angela Merkel dhe Presidenti francez Nicolas Sarkozy bashkërenditën planin e shpëtimit të Greqisë. Atë do ta parashtrojnë në samitin e jashtëzakonshëm të ditës së enjte, 21 korrik, të Bashkimit Evropian në Bruksel.
Sistemi Federal i Rezervave po përpunon planin e veprimeve në rast të default-it të mundshëm të qeverisë së SHBA.
Uzina ruse e prodhimit të automobilave “AvtoVAZ” («АвтоВАЗ») kremton 45-vjetorine vet. Ditëlindje
Vëllimi i investimeve direkte në ekonominë e Rusisë, sipas vlerësimeve paraprake t
Komisioni Qeveritar për Investimet e Huaja në Rusi miratoi blerjen nga koncerni “Total” t
Barack Obama është i gatshëm ti bëjë lëshime Partisë Republikane për hir të shpëtimit të vendit nga falimentimi.
Zyrtarët e Rusisë dhe Iranit po përfundojnë negociatat në lidhje me afatet e vënies në funksionim të elektrostacionit atomik iranian “Busher”, njoftoi Zëvendës ministri i jashtëm i Republikës Islamike Mohammad Mehdi Ahunzade.
Pozitat e euros do të dobësohen vërtet, por për kurrfarë falimentimi
Në Kirgistan aktualisht lindi një deficit mjaft i mprehtë i benzinës së cil
Rusia, në rast nevoje, është në gjendje të përmbushë plotë
Ukraina filloi modernizimin e sistemit të vet të transportimit të gazit. Starti iu dha sot faz
Irani filloi instalimin në objektet e veta të pasurimit të uraniumit të centrifugave super të shpejta dhe informoi në mënyrë të detajuar për këtë Agjencinë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (ANEA).
Autoritetet e Republikës së Sudanit të Jugut (Southern Sudan), e cila më 2 korrik fitoi zyrtarisht pavarësinë e vet nga autoritetet veriore në Kartum, vunë në qarkullim monedhën e vet – paund i Sudanit të Jugut.
Plani gjerësisht i reklamuar për shpëtimin e Greqisë, por deri tani i pa bashkërenditur nga vendet e eurozonës, që tani duket se është i destinuar për dështim.
Qeveritë e 17 vendeve të zonës së euros po shqyrtojnë mundësin
Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk është aspak dakort me konstatimet se monedha unike evropiane po përjeton aktualisht periudhë krize.
Në Jemen, pas 5 muajve të trazirave anti-qeveritare që përfshinë mbarë vendin
Nuk përjashtohet edhe mundësia e ndërtimit të degës së
Sberbank planifikon të nënshkruajë deri në fund të muajit marrëveshjen ligjërisht të detyrueshme për blerjen e Volksbank International, filialit evropianolindor të grupit bankar austriak AG Oesterreichische Volksbanken.
Të korrat e drithërave këtë vit në Rusi do të tejkalojnë parashikimet dhe do të arrijnë në 90 milionë ton. Për këtë deklaroi Zëvendëskryeministri i parë qeverisë ruse Viktor Zubkov.
Në Magnitogorsk (Ural) në prani të Kryeministrit Vladimir Putin u lançua reparti i makinerive të petëzimit të ftohtë të metalit (laminimit), i cili do të prodhojë metale për automobilat dhe pajisjet shtëpiake të nivelit botëror.
Elektrostacioni atomik në Busher duhet të fillojë nga puna në verë, njoftoi pë
Kina nuk përjashton mundësinë e nënshkrimit që këtë vit të marrëveshjes mbi furnizimet e gazit rus, deklaroi në konferencën për shtyp në Pekin për mediat ruse Zëvendësministri i Jashtëm kinez Cheng Guoping.
Çmimi i arit u rrit sërish dhe arriti nivelin rekord prej 1589.8 për ounce.
“Gazprom” dhe “Beltransgaz”, e cila është operatore e sistemit të transportit t
Gazprom, Bjellorusia, Beltransgaz
Sipërmarrësit rusë të IT (Information Technology) Juri Milner dhe Alisher Usmanov do t
Irani u bë tashmë me bursën e vet të naftës. Sot ajo filloi të punojë në regjim testimi. Kufizime përkatësisht listave të blerësve potencialë nuk parashikohen. Do të ndalohen vetëm ujditë me kompanitë izraelite.
Administrata e Presidentit Barack Obama ka ndërmend ti japë prodhueses më së madhe ruse
SHBA, investime, Severstal
Agjencia Ndërkombëtare e Rejtingëve (Ratings) Moody’s Investors Servis uli rejtingun e obligacioneve të Irlandës dhe tani ai ndodhet më poshtë se niveli i investimeve.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31