×
Ekonomia Korrik 2010
Qeveria e Rusisë miratoi parametrat kryesorë të buxhetit shtetëror për periudhën e viteve 2011-2013, njoftoi në mbledhjen e qeverisë Kryeministri Vladimir Putin.
Afërsisht 10 vjet më parë Bashkimi Evropian inicioi idenë e shtrimit të tubacionit
Investimet në "kapitalin njerëzor" dhe modernizimi janë temat kyçe të mbledhjes së Këshillit për realizimin e projekteve prioritare kombëtare dhe politikën demografike nën drejtimin e Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev.
Gazsjellësi "Nord Stream" doli tashmë në bregdetin rus. Kompania Nord Stream shtroi tashmë nëpër fundin e detit dhe nxorri në stere tubacionin e parë të gazsjellësit në Gjirin Portovaja të qarkut të Leningradit, njofton Agjencia RIA Lajmet.
Meremetimi rikonstruktues i hidroagregatit të tretë të hidrocentralit Baksanskaja në Republikën e Kabardino-Ballkarisë, i cili u dëmtua rëndë si rezultat i diversionit të paradokohshëm, do të fillojë deri në fund të korrikut.
Presidenti i Rusisë Dimitri Mevdediev miratoi krijimin e Fondit Federal të Rrugëve, njoftoi Zv/kryeministri, Ministri i financave Aleksei Kudrin.
  Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev në mbledhjen e Komisionit për modernizimin e ekonomisë
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev në mbledhjen e Komisionit për modernizimin e ekonomisë, kushtuar fondeve venture, bëri thirrje për krijimin e një baze unike informacioni të projekteve inovative në Federatën Ruse dhe për përpunimin e sistemit të tyre logjistik.
British Petroleum (BP) komfirmoi se Drejtuesi i kompanisë Toni Hejvord (Tony Hayward) do të largohet nga posti i vet. Më 1 tetor vendin e tij do ta zerë Robert Dadli (Robert Dudley) - ish kreu i ndërmarrjes së përbashkët ruso-britanike TNK-BP.
Mbledhja e Komisionit për modernizimin dhe zhvillimin teknologjik të ekonomisë do të mbahet sot nga Presidenti Dimitri Medvediev. Planifikohet diskutimi në të i problemeve që kanë të bëjnë me tregun e  investimet kapitale venture, tendencat botërore dhe praktikën ruse.
Gjatë kohës së punës të sallonit aviakozmik ndërkombëtar
Përafërsisht 1/5 e të gjitha sipërfaqeve të mbjella u dë
Vëllimi i investimeve të huaja të drejtpërdrejta në botë do t
Moldavia shprehet e gatshme të rreptësojë kontrollin ndaj cilësisë së verës që eksportohet në Rusi, deklaroi Ministri i ekonomisë i këtij vendi Valeriu Lazer.
Presidenti i SHBA Barak Obama nënshkroi projekt ligjin mbi reformimin e sistemit financiar të SHBA, njofton Agjencia Associated Press.
Rusia dhe SHBA arritën në marrëveshje për zhvillimin e bashkëpunimit afatgjatë në sferën energjetike.
Vendet evropiane filluan të zëvendësojnë Bjellorusinë në sferën e furnizimit të Rusisë me produkte ushqimore, njoftoi Drejtori administrator i Lidhjes së prodhuesve të qumështit të Rusisë Vladimir Llabinov.
Rusia do të bashkohet me një sërë iniciativash në sferën e energjetikës së "pastër", për të cilat u shpall në konferencën ndërkombëtare në Uashington.
Kompania gjermane "Siemens" dhe kompania «Российские Железные Дороги» ("Rrugët Hekurudhore të
Kina u shndërrua në njërën prej konsumatoreve më të mëdha të energjisë në botë duke spostuar në vend të dytë SHBA-të, njofton gazeta londineze "The Financial Times".
Koncerni francez Citroen po fillon prodhimin e automobilave posaçërisht për Rusinë. Ky automobil i markës "Citroen-C4" Hatchback është një ndër më me popullaritet në tregun rus.
Bashkimi evropian nuk po ndërmerr kurrfarë hapash realë për realizimin në jetë të projektit "Nabucco", mendon Presidenti i Kazakistanit Nursulltan Nazarbajev.
  Politikanët ndërkombëtarë shprehin optimizëm përkatësisht
Evropës mund ti kërcënohet "për shumë vite me radhë një zhvillim mjaft i dobët ekonomik", deklaroi për kanalin informativ televiziv "France-24" Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar Diminique Strauss-Kahn.
Vapa e paparë, e cila u vendos praktikisht në gjithë territorin e Rusisë, çoi në  rritjen e theksuar të çmimeve të grurit në tregjet botërore.
Avtovaz dhe aleanca "Renault-Nissan" që nga viti 2012 do të fillojnë të prodhojnë mbi bazë platforme të përbashkët deri në 300 mijë makina të lehta në vit.
Furnizimet e mishit të pulës nga SHBA në tregun rus do të rifillojnë në shtator. Për këtë i njoftoi Agjencisë "Interfax" Kryemjeku sanitar i Rusisë Genadi Onishenko.
Niveli i lartë i bashkëpunimit midis Rusisë dhe Gjermanisë në sferat e transportit dhe ndërtimit u vu në pah nga Ministri i transportit, ndërtimit dhe zhvillimit urban të RFGJ Peter Ramsauer.
Rezervat e zbuluara të Rusisë do të mjaftojnë për nxjerrjen e naftës edhe për 25 vjet, ato të gazit për 70 vjet, deklaroi Ministri i burimeve natyrore dhe ekologjisë Juri Trutniev.
  Çmimi i grurit në tregjet botërore po vjen duke u shtrenjtuar çdo ditë e më shumë për shkak të kushteve të disfavorshme të motit në Rusi, Kazakistan dhe Kanada.
  Çmimi i grurit në tregjet botërore po vjen duke u rritur proporcionalisht me ndryshimin anomal të treguesve klimatikë në vendet prodhuese të kësaj kulture.
Në forumin "Dialogu peterburgas" në Ekaterinburg u diskutuan mundësitë e pjesëmarrjes së Gjermanisë në modernizimin e ekonomisë ruse.
Deficit drithërash dhe buke në lidhje me thatësirën që po mban në një sërë rajonesh të vendit në Rusi "nuk duhet të ketë".
Kryeministrja e re e Sllovakisë Iveta Radiova nuk dëshiron që vendi i saj të marrë pjesë në dhënien e ndihmës financiare Greqisë, e cila po përjeton aktualisht një krizë shumë të mprehtë financiaro-ekonomike.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2010
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2010
3
4
5
6
8
10
11
13
14
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
28
30
31