×
Ekonomia Mars 2010
Domosdoshmëria e dhënies së ndihmës financiare Greqisë nga ana e Fondit Monetar Ndërkombëtar në momentet aktuale nuk është evidente. Për këtë deklaroi Drejtori administrator i FMN Dominique Strauss-Kahn.
Krerët e dikastereve bujqësore të vendeve të BRIK-ut, në të cilin
  Sipas fjalëve të së përjavshmes gjermane "Der Spiegel" BE hartoi "mesazhin e vet pastoral".
Kriza në Greqi mund të shkaktojë cunam financiar në të gjithë Europën, në qoftë se nuk do të rregullohet në kohë. Me një paralajmërim të tillë doli Zëvendësja e kryetarit të Komisionit Europian Vivivan Reding.
  Gazi natyror në Rusi mjafton edhe për disa dekada si për konsumin e brendshëm, ashtu edhe për eksportin. Një mendim të tillë e shprehu Presidenti i Shoqërisë ruse të gazit Valeri Jazjev.
Vënia në shfrytëzim e gazsjellësit "Nabucco" mund të realizohet
Sukseset e arritura këto kohët e fundit nga koncerni gjerman i nxjerrjes së naftës Wintershall, "në një shkallë të lartë shpjegohen edhe me partneritetin e tij me "Gazpromi"-in, mendon Kryetari i udhëheqjes së koncernit Rainer Seele.
Komisioni Europian mendon, se ndihmë financiare Greqisë së mbytur në borxhe duhet ti japin partnerët e eurozonës dhe jo Fondi Monetar Ndërkombëtar. Për këtë deklaroi Komisari europian për politikën ekonomike dhe monetare Olli Rehn, njofton Agjencia informative RIA Lajmet.
Kompania ruse e naftës "Llukoil" doli nga projekti i përvetësimit të vendburimit Anaran në jug-perëndim të Iranit.
Problemi grek akoma nuk po gjen zgjidhje megjithëse, padyshim, që në samitin e 25 marsit që do të zhvillohet në Bruksel, variantet e ndihmës për këtë vend do të bëhen publike.
Ndihma zyrtare e përcaktuar nga Rusia për vendet në zhvillim kap shifrën
Koncerni "Gazprom" shprehet i shqetësuar me mossigurimin e rezervave të mjaftueshme të gazit
Qeveria e Federatës Ruse për vitin 2010 do ti japë një ndihmë suplementare biznesit të vogël prej 13 miliardë rublash.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev mendon, se për krijimin e "Luginës Silikone" ruse në Skolkovo të periferive të Moskës janë të interesuara jo vetëm strukturat shtetërore, por në radhë të parë vetë biznesi.
Vëllimi i nxjerrjes së naftës në rajonin e Detit Kaspik aty nga viti 2020 do të rritet deri në nivelin rreth 200 milionë tonë në vit, kurse i gazit gati 270 miliardë metra kub.
  Kriza i detyroi rusët të reduktojnë përdorimin e produkteve, gjë kjo që minoi potencialin e rritjes së industrisë ushqimore.
  Në Moskë u hap Forumi i III-të energjetik Kaspik. Problemet e dialogut energjetik ndë
Efektiviteti energjetik në Kompleksin Energjetik dhe të Lëndëve djegëse dhe do të jetë tema kryesore e mbledhjes së komisionit për modernizimin e ekonomisë, e cila do të zhvillohet sot nga Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev në Hanti-Mansijsk.
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç po ndërmerr përpjekje për
Ndërmarrja e parë ruse për prodhimin e LED-s (diodes-emiting) do të fillojë punë në Shën Peterburg aty nga mesi i vitit, njoftoi Kreu i korporatës shtetërore "Rosnanotehnologii" Anatoli Çubajs.
  Në kuadrin e Biznes forumit të Balltikut, që po mbahet në Shën
Greqia ka nevojë për "një paketë mbështetjeje të kombinuar", deklaroi në vigjilje Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës për bashkëpunimin ekonomik dhe zhvillimin Angel Gurria.
  Kompania "Rosneft" nuk ka kurrfarë ndalimesh mbi pagesat në dollarë amerikanë për realizimin e eksporteve të veta.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
1
4
5
6
7
8
11
13
14
20
21
27
28
29
30
31