×
Kulturë Tetor 2013

Në Britaninë e Madhe filloi puna për vënien në skenë të dramës "Richard III" të William Shakespeare. 

Këngëtari, kitaristi dhe kompozitori amerikan Lou Reed ndërroi jetë në moshën 71-vjeçare. Reed, karriera muzikore e të cilit zgjati plot 5 dekada, pati një ndikim të thellë në zhvillimin e muzikës rock.

Grupi muzikor amerikan i rrymës Metal Metallica mund të japë disa koncerte në Antarktidë, thuhet në website-in e sponsorit të turneve - kompanisë Coca-Cola.

Ky djalë gjenial është nga Uzbekistani, nga qyteti i Andixhanit. Ai është vetëm 4 vjeç dhe me origjinë uzbekistanase.

Më 18 tetor do të zhvillohet ceremonia e përurimit të teatrit të parë në Lindjen e Largët të Rusisë, teatrit të Operas dhe Baletit të Primorjes.

Albumi i ri i studios i Britney Spears do të quhet "Britney Jean", njoftoi këngëtarja në një intervistë për "Radio Capital".

Më 10 tetor në ekran të gjerë do të dalë filmi "Stalingradi" i regjisorit rus Fjodor Bondarçuk. Ai i është përkushtuar një prej ngjarjeve më tragjike dhe më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore - Betejës së Stalingradit, që shënoi një kthesë me rëndësi historike në zhvillimin e luftës, e cila filloi me ofensivën e trupave sovjetike dhe përfundoi me shpartallimin e plotë të Gjermanisë naziste.

Ministria ruse e Mbrojtjes po përgatit solistin e vet ushtarak për të marrë pjesë në festivalin e këngës "Eurovision 2014", njoftoi për gazetarët Kreu i Ansamblit të këngëve dhe valleve të ushtrisë me emrin "Aleksandrov".

Java e kinomatografisë ruse startoi në Nju Jork të mërkurën në mbrëmje me shfaqjen e filmit të Aleksandër Veledinskij "Geograf globus propil". 

Në Muzeun e Artit Multimediatik të Moskës u ekspozuan fotografitë e bëra nga regjisori rus Fjodor Bondarçuk gjatë kohës së xhirimit të filmit "Stalingradi".

Festivali i përvitshëm i filmit dokumentar rus hapet sot në New York. Në programin e forumit 3-ditor janë përfshirë 24 filma, shumica e të cilëve - fitues të festivaleve të ndryshme ruse dhe ndërkombëtare.

Muzikantët më të mirë të vendit do të performojnë falas në platforma të ndryshme të Moskës në kuadër të aksionit "Nata e muzikës".

Aktori i famshëm francez Pierre Richard, gjatë një udhëtimi biznesi në Moskë deklaroi se ai do të ishte i lumtur nëse do të merrte shtetësinë ruse, por nuk mund të lërë në Francë familjen e tij të madhe.

Operat "Eugjeni Onjegin" dhe "Nos" të kompozitorit rus Çajkovski dhe Shostakoviç, të vëna në skenë nga solistët më në zë të Teatrit Mariinskij, po korrin një sukses të madh në Metropolitan Opera të New York-ut.

Më 4 tetor të vitit 2013 në sallën e koncerteve të Pallatit Shtetëror të Kremlinit do të mbahet koncerti jubilar i Ansamblit Akademik të Këngëve dhe Valleve të Ushtrisë ruse "Aleksandrov".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
5
6
7
8
11
12
13
14
16
19
20
21
22
23
25
26
27
29
30
31