×
Kulturë Qershor 2013
Në kuadër të Universiadës Kulturore Teatri Shtetëror Akademik i Tatarstanit me emrin e Galiaskar Kamal do të shfaqë shtatë spektakle me përkthim sinkron në rusisht, anglisht, spanjisht dhe frëngjisht.
Filmi rus "Major" i regjizorit Juri Bikov u shpall fitues i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Shanghai.
Aktori francez Gerard Depardieu, i cili ka tani shtetësinë ruse, mori rolin kryesor në një film mbi Olimpiadën e vitit 2014.
Sot në Moskë do të hapet Festivali i 35-të Ndërkombëtar Kinematografik i Moskës. Ceremonia do të mbahet në kinoteatrin e rikonstruktuar "Rusia" (russ.
Albumi i këngëtarit rapper Jay-Z "Magna Carta Holy Grail" u realizua në një tirazh prej 1 milion kopjesh që para daljes së tij në treg.

Balerini i famshëm rus Rudolf Nurejev ishte një njeri jashtëzakonisht i apasionuar pas pikturës, adhuronte pa masë objektet e luksit dhe qe klient i rregullt i shtëpive kryesore botërore të ankandit.

Komiteti Organizativ "Soçi-2014" bëri publike rezultatet e para të konkursit të hapur t
Më 6 qershor në Rusi kremtohet tradicionalisht Dita e Pushkinit. Këtë vit mbushen plot 214 vjet që nga dita e lindjes së poetit të madh kryesor kombëtar rus. Çfarë ka qenë, është dhe do të jetë për rusët Aleksandër Pushkini - mbi këtë temë përsiat në intervistën e vet me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" laureati i çmimit “Pushkin”, njëri nga poetët më të njohur bashkëkohorë rusë Eugjeni Rein.
Teatri Mariinskij sot për herë të parë në botë do të realizojë transmetimin në format 3D të baletit "Liqeni i Mjelmave". Shfaqen mund ta shohin spektatorët e më shumë se 1.500 kinemave në 50 vende.
Penelope Cruz do të luajë rolin e partneres së James Bond në filmin e ardhshëm mbi Agjentin 007. Ajo do të jetë më e madhja përkatësisht moshës nga aktoret që kanë luajtur ndonjëherë këtë rol.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
4
5
7
8
9
10
11
12
15
16
17
19
21
22
23
26
27
28
29
30