×
Kulturë Shkurt 2012
Piktorët rusë po zhvillojnë polemikë me Maleviçin dhe përpiqen t
Joanne Rowling është duke punuar mbi romanin e saj të ri - kësaj here për të rritur.
80 vjetori i Milosh Formanit nuk u bë ngjarje e bujshme në Rusi. Por folën
Agjencia ITAR-TASS njofton se “Sotheby-s” ka nxjerrë në ankand variantin e vetëm, që mbetet në pronësi private, të tabllosë së famshme të piktorit ekspresionist norvegjez “Klithma” (“Scream”) Edvard Munch.
Një palë çizme leshi të ngrohta (me shajak), më të voglat në botë, janë përgatitur në qytetin siberian Omsk.
Muzeu Arkeologjik në Olimpin e Lashtë të Greqisë u grabit të premten në mëngjes. Janë vjedhur, si të paktën, 65 artefakte të paçmuara.
Historia, Greqia, grabitje, artefakte
Këtë vit do të kremtohet 200-vjetori i fitores së Rusisë në Luftën Patriotike kundër Napoleonit.
Në Los Angeles të dielën, më 12 shkurt, u zhvillua ceremonia e 54 e
Shkrimtarët e Britanisë së Madhe dhe Amerikës zgjodhën autorët më të mëdhenj dhe veprat më të shquara të letërsisë artistike botërore për 200 vitet e fundit.
Sot në Rusi kremtohet Dita e përkujtimit të poetit të madh rus Aleksandë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
14
16
18
19
21
23
25
26
27
28
29