×
Kulturë Mars 2011
Në Osetinë e Veriut, atdheu i muzikantit të madh, do të ndërtohet Qendra kaukaziane kulturoro-muzikore e Gergievit. Ky projekt është ndërtuar nga arkitekti i famshëm britanik Norman Foster.
Në galerinë londineze Calvert 22 do të hapet ekspozita e piktorëve të rinj
Festivali i X-të Moskovit i Pashkëve, i cili do të hapet më 24 prill, do të ketë një kumbim të veçantë. Për këtë deklaruan organizatorët e këtij forumi muzikor në promovimin e tij në kryeqytetin rus.
Rezidenca e Perandorit të fundit rus Nikollai II në periferitë e Shën Peterburgut - Carskoje Sello (Fshati i Carit) - po shndërrohet në muze. Autoritetet e Peterburgut miratuan konceptin e restaurimit kompleks të Pallatit Aleksandrovskij, ku dhe ndodhej ky vendbanim.
Në Tver u hap Festivali i XIX-të Ndërkombëtar “Johann Sebastian Bach: nga
Në Moskë do të hapet panair ekspozita tradicionale “Librat e Rusisë”. Në të marrin pjesë rreth më shumë se 500 shtëpi botimi.
Në jetën kinematografike të Rusisë, mendojnë ekspertët, po çelen mund
Më 14 mars në qytetin gjerman Düsseldorf, ku në maj do të zhvillohet konkursi me mjaft popullaritet i këngës “Eurovision 2011”, u hodh shorti përkatësisht debutimit të pjesëmarrësve të tij.
Kryeveprat e artistëve italianë do të ekspozohen në ambasadën e Italisë
Muzetë e Kremlinit të Moskës publikuan hollësi të reja që kanë të bëjnë me projektet më të mëdha të ekspozitave, të cilat do të hapen në Kremlin në vitin 2011.
Festivali Ndërkombëtar i Arteve “Nga avantgarde deri në ditët tona” për të 20-ën herë u hap sot në Shën Peterburg.
Rusinë në konkursin e këngës “Eurovision 2011” do ta pë
Organizata bamirëse britanike “Filmclub”, që njeh nxënësit me repertuarin bot
Ekspozita grafike e Salvador Dali “Mesazh i shenjtë” u hap në Saratov. Ekspozita zhvillohet në kuadrin e vitit të shkëmbimit të ndërsjelltë kulturor Rusi-Spanjë. Në të janë paraqitur 105 punë grafike.
Ekspozita “Maleviç dhe trashëgimia amerikane”, që tregon ndikimin e artistit rus tek piktorët në SHBA-s, u hap në New York.
Me oratorinë monumentale “St. John passion” do të hapet Festivali ndërkombëtar i Moskës “Muzika e Johann Sebastian Bach-ut” (4-25 mars), i cili zhvillohet me pjesëmarrjen e ekzekutuesve nga Rusia, Gjermania, Franca, SHBA, Zvicra, Britania e Madhe, Holanda dhe Brazili.
Triumfale i quajti shtypi italian koncertet e artistit të popullit të Bashkimit Sovjetik Juri Temirkanov në
“Europa me sytë e rusëve. Rusia me sytë e europianëve” - në kuadro të tillë kihet ndërmend të zhvillohet festivali muzikor që do të hapet më 1 mars në Moskë dhe do të vazhdojë gjatë gjithë vitit 2011.
Kori i famshëm shtetëror akademik rus me emër të Piatnickit kremton 100-vjetorin që nga dita e krijimit të vet.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
2
4
5
6
7
8
9
10
12
13
16
17
19
20
21
23
24
25
26
27
29
30
31