×
Kulturë Janar 2011
Festivali ndërkombëtar dimëror në Sochi nën drejtimin e Juri Bashmetit po zgjeron kufijtë e vet. Këtë vit ai “u rrit” nga muzikal në festival arti.
Në Londër u  hap retrospektiva e filmave të regjizorit kinematografik rus Andrei Mihaillkov Konçallovsk. Deri në fund të janarit do të transmetohen 4 filma të tij.
Në intervistën, dhënë për gazetën “La Stampa&rdquo
Retrospektiva e filmave të regjisorit të njohur kinematografik rus Andrei Konçallovskij fillon të enjten në Qendrën londineze të arteve “Barbican”. Qendra në fjalë e ftoi Konçallovskin për ti paraqitur nga 20-30 janar publikut britanik filmat e tij në gjuhën ruse.
Projekti “Premierat e Teatrit Mariinsk në Moskë” do të zhvillohet në janar dhe
Filmi i Aleksandër Mindadze “Të shtunën” hyri në programin e konkursit të Festivalit Kinematografik Ndërkombëtar të Berlinit për vitin 2011. Kjo punë është rezultat i bashkëpunimit ruso-gjermano-ukrainas.
Duke zhvilluar kulturën multinacionale të shoqërisë ruse, vëmendje e veç
Në godinën historike të Teatrit Bolshoi të Moskës përfunduan punimet për ristrukturimin e paneleve prej bredhi rezonance - pjesës kryesore përbërëse të akustikës së sallës së shikuesve.
Në kryeqytetin rus pritet të hapet Festivali i I-rë i Krishtlindjeve i muzikës kishtare.
Raimonds Pauls është kompozitor sovjetik dhe letonez, Artist i Popullit i Bashkimit Sovjetik, Doktor nderi i Akademis
Filmi i shkurtër “Shans” i regjizores ruse Sonia Karpuninaja fitoi çmimin kryesor Veza e Artë. Festivali ndërkombëtar i përvitshëm i kinematografisë “Kustendorf”, është themeluar nga regjizori dhe muzikanti i famshëm serb Emir Kusturica në vitin 2008.
230 vjet më parë, më 10 janar të vitit 1781 në Moskë u hap Teatri Petrovsk, paraardhësi i Teatrit Bolshoi. Që nga viti 1776 në shtëpinë e kontit Voroncov në Znamenk u vendosën në skenë spektakle të ndryshme.
Realizimi i disa qindra programeve me përmasa të gjera në dhjetra vende të botës - i tillë është rezultati i punës së Fondit “Bota ruse” gjatë vitit 2010.
Në Moskë me sukses të madh përfundoi koncerti i duetit të famshëm të pianistëve Nikollai Petrov dhe Aleksandra Gindina. Muzikantët rusë me famë botërore ekzekutuan koncerte të Johann Sebastian Bach dhe dy bijve të tij.
Në vitin që sapo hyri, në muajin maj, do të mbushen plot 120 vjet nga
Vitin e kaluar koleksioni i Muzeut Ermitazh u plotësua me vepra të rralla arti, sende të gjetura gjatë gërmimeve arkeologjike dhe zbulimin e papritur të pikasur në muret e vetë muzeut.
Me ekspozitën e kryeveprave të piktorit Salvador Dali në qytetin Perm (Ural) në Rusi u hap Viti i Spanjës. Në të janë paraqitur piktura nga koleksioni i sipërmarrësit Aleksandër Shadrinit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31