×
Kulturë 2011
Një nga instrumentet më të vjetra muzikore, që vazhdon të ruhet deri në ditët tona në kulturën e më shumë se 200 popujve të botës, Khomus u nis për në kozmos.
Rok-grupi gjerman “The Scorpions” arriti në Rusi “për të parë Krishtlindjet
Emir Kusturica erdhi në Moskë për pjesëmarrje në hapjen e Javës së Filmit serb. Filmi i tij “Macja e zezë, maçoku i bardhë” do të hapë programin e këtij mini-festivali.
Koleksionet e Muzeut të Arteve Figurative “Pushkin” të Moskës janë vënë në dispozicion të vizitorëve tashmë në Internet.
Ekspozita më e madhe në histori e tabllove dhe skicave të piktorit të famshë
Elton John do të mbajë sot një koncert me këngët e veta më të mira në Shën Petersburg. Në Rusi ai mbërri së bashku me rock grupin Elton John Band në kuadër të Greatest Hits Tour.
Në Teatrin “Bolshoi” të Moskës, i cili u hap pas një rikonstruksioni
Shtëpia e ankandit "Sotheby’s" ekspozon sot në tregjet e Nju Jorkut tabllotë e piktorëve të famshëm rusë të periudhës së shekujve XIX-XX.
Dita 28 tetor e vitit 2011 është datë festive në jetën kulturore t
Në Moskë më 28 tetor do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të skenës kryesore të Teatrit “Bolshoi”. Rikonstruktimi i godinës së tij ka filluar që në vitin 2005.
Finlanda, piktura, ekspozitë, Muzeu Shtetëror Rus
Revista me mjaft popullaritet “Forbes” në listën e vet të ratings të
Muzeu i një pikture të vetme me emër të Miasnikov, i cili u krijua
Sheshi i Kuq i Moskës në ditët e para të vjeshtës fton çdo mbrëmje spektatorët për pjesëmarrje në shfaqjen mjaft spektakolare ushtarako-muzikore të Festivalit Ndërkombëtar “Kulla Spasskaja” (31 gusht - 4 shtator).
Në Muzeun Historik Detar të Suedisë u hap ekspozita e piktorit të famshëm marinist rus Ivan Aivazovski. Në të janë paraqitur 16 tabllo nga koleksioni i Muzeut Qendror Ushtarak Detar të Shën Petersburgut.
Që nga mbrëmja e ditës së mërkurë e deri nat
Muzikantët më të njohur të botës do të marrin pjesë
175 vjet më parë në Kremlinin e Moskës u vu në piedestal një nga simbolet kryesore dhe më të njohura të Rusisë - Car-Kambana.
175 vjet më parë në sheshin e Kremlinit të Moskës u vendos një monument unikal i artit rus të shkrirjes së metalit të shekullit të XVIII, Car-Kambana e famshme. Lartësia e saj është mbi 6 metra, pesha - rreth 200 ton.
Ish këngëtari i grupit legjendar britanik Led Zeppelin Robert Plant pas një pauze 9-vje
Katër këngëtarë rusë arritën të dalin në
muzikë, Moska, konkurs, vokalist
Jo larg rajonit të qytetit pranë Vollgës - Nizhni Novgorod ekziston liqeni i thellë Svetllojar.
Sot në ekranet e kinemave të Rusisë do të shfaqet filmi “Harry Potter dhe
Me premierën e baletit “Anna Karenina”, vënë në skenë sipas motiveve të romanit me të njëjtin titull të Lev Tolstoi-t, në Metropolitan Opera filloi turneu e vet Trupa e Teatrit Mariinski të Shën Petersburgut.
Forumi i Dytë Ndërkombëtar i Filmit në Shën Peterburg u hap në godinën e Teatrit Mihaillovski me premierën e filmit artistik “Lëkura në të cilën jetoj unë” të regjisorit spanjoll Pedro Almodovar.
Transmetimin e debutimit të muzikantëve në Konkursin e XIV Ndërkombëtar &ldquo
Tablloja e piktorit të famshëm venecian Giorgio da Castelfranco “Stuhia” (“Storm”) u ekspozua në Muzeun Ermitazh të Shën Petersburgut. Tablloja u soll për herë të parë në Rusi nga Galleria dell’Accademia në Venecia.
Për herë të parë Moska do të bëhet Zonjë shtëpie e konkursit prestigjioz vokal “Operalia”, i cili u themelua nga tenori i famshëm botëror José Plácido Domingo. Konkursi do të zhvillohet nga 18-24 korrik.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2011
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
29
30