×
Kulturë 24 maj 2010
Afro 40 mijë njerëz morrën pjesë në marrëshimin e zhvilluar përgjatë bregut ku shtrihen muret e Kremlinit në Moskë për nder të Ditës së shkrimeve dhe kulturës sllave.
Festivali i 4-t Kinematografik Ndërkombëtar me emër Andrei Tarkovsk "Pasqyra" do të hapet më 24 maj në qytetin Ivanovo (Rusia qendrore).
U mbushën 70 vjet që nga dita e lindjes së laureatit të Çmimit Nobel Josif Brodski në qytetin e tij të lindjes Shën Peterburg. Mbrëmja kujtimore për nder të poetit do të zhvillohet në Shtëpinë kino.
 Dega e Palmës së Artë të festivalit Kinematografik të 63-të të Kannës u dorëzua për filmin "Gjyshja Bunme, që mban mend jetët e kaluara" të regjizorit tajlandez Apichatpong Weerasethakul.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
3
4
6
8
9
10
11
15
16
17
22
23
24
26
27
29
31