×
Kulturë Maj 2010
Në kryeqytetin norvegjez të dielën përfundoi maratona e këngës "Eurovizion-2010". Në këtë konkurs triumfoi Lena Meyer-Landrut (Gjermani).  Ajo siguroi 246 vota. Në vendin e dytë doli Manga (Turqi).
  Regjizori i njohur kinematografik rus Karen Shahanzarov në qershor do të kryesojë jurinë e Festivalit kinematografik rus "Kinotavër" (6-13 qershor). Në bisedën e zhvilluar me korrespondentin tonë ai përsiatet për të ashtuqujturin festivali kinematografik.
Ceremonia solemne e dorëzimit të çmimit prestigjoz të Forumit Kinematografik  Ndërkombëtar "Kreshniku i artë" u zhvillua në Moskë. Çmimin kryesor e mori regjizori rus Sergei Krutin për filmin "Në Paris".
Në Moskë do të hapet Festivali i 9-të Ndërkombëtar Teatral me emër të Çehovit. Ai do të zhvillohet për nder të 150 vjetorit jubilar të dramaturgut të madh dhe do të zgjasë më shumë se dy muaj.
Kolektivi muzikor rus i Pjotër Naliçin-it do të marrë pjesë në luftën për vendin e parë në konkursin ndërkombëtar "Eurovision 2010" me këngën "Lost and Forgotten" (I humbur dhe i harruar).
  "Në qoftë se ne do të fitojmë në Oslo, unë do
Afro 40 mijë njerëz morrën pjesë në marrëshimin e zhvilluar përgjatë bregut ku shtrihen muret e Kremlinit në Moskë për nder të Ditës së shkrimeve dhe kulturës sllave.
Festivali i 4-t Kinematografik Ndërkombëtar me emër Andrei Tarkovsk "Pasqyra" do të hapet më 24 maj në qytetin Ivanovo (Rusia qendrore).
U mbushën 70 vjet që nga dita e lindjes së laureatit të Çmimit Nobel Josif Brodski në qytetin e tij të lindjes Shën Peterburg. Mbrëmja kujtimore për nder të poetit do të zhvillohet në Shtëpinë kino.
 Dega e Palmës së Artë të festivalit Kinematografik të 63-të të Kannës u dorëzua për filmin "Gjyshja Bunme, që mban mend jetët e kaluara" të regjizorit tajlandez Apichatpong Weerasethakul.
  Në Shën Peterburg sërish po ndizen "Yjet e netëve të bardha".
Fondi bamirës i Vladimir Spivakovit do të hapë më 21 maj Festivalin Ndërkombëtar të talentëve të rinj "Moska pret mysafirët", njofton agjencia informative ITAR-TASS.
Në Vatikan u zhvillua koncerti i muzikës fetare për nder të Papë
Në Shën Petërburg më 21 maj do të startojë Festivali i XVIII-të Muzikor Ndërkombëtar "Yjet e netëve të bardha", kushtuar festimit të Vitit Rusi-Francë 2010.
  "Unë jam i gatshëm ti jap Peterburgut gjithçka që kam" - ky është mesazh dashurie drejtuar këtij qyteti nga skenaristi i famshëm italian, shkrimtari, poeti, piktori dhe skulptori Tonino Guerra.
  Në festivalin botëror të baletit në Moskë u shpallë
Në Vatikan do të startojnë Ditët e Kulturës Fetare ruse. Kjo ngjarje i kushtohet vizitës në Apenine të Kryetarit të departamentit për lidhjet e jashtme fetare të Patriarkanës së Moskës Mitropolitit të Vollokollomskut Illarion.
Fituesit e konkursit të baletit "Benois de la Dance" u shpallën në Teatrin Bolshoi, njofton Agjencia "Ria Lajmet.
Francezja Roselyne Bosch e njohur si autore e skenarit për filmin e regjizorit Ridley Scott  "1492: Pushtimi i parajsës" do të bëhet regjizore e filmit mbi jetën e Grigori Rasputinit me titull "Rasputini-mjeku popullor", njofton revista "Variety".
  Në kohën kur jeta kryesore kinematogafike aktualisht është përqendruar në
"Oskarët" e baletit për të 18 herë me radhë do ti dorëzojnë në Teatrin Bolshoi të Rusisë, njofton Agjencia ITAR-TASS.
Në Festivalin e 63-të të Kannës u bë prezantimi i programit "Në fokus-kinemaja e re ruse". Në këtë prezantim u paraqitën 10 filma dhe projekte të rinj të kinematografisë ruse.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev u drejtoi një mesazh përshëndetjeje pjesëmarrësve dhe mysafirëve të ceremonisë së inagurimit të Olimpiadës Kulturore Soçi-2014.
    Godinën e Stacionit të trenit Kazanskij stilisti i famshëm francez Jean Paul Gaultier e zgjodhi për sfilatën e parë në Moskë të koleksionit të vet "nga Stilisti".
Dirigjenti rus Vasili Petrenko u nderua me çmimin kryesor muzikor të Britanisë së Madhe në sferën e muzikës klasike "Classical BRIT Award" si muzikanti më i mirë i vitit.
  Metroja e Moskës, e cila me të drejtë të plotë ka merituar lavdinë e më të bukurës në botë, më 15 maj mbush plot 75 vjet. Metroja është transporti kryesor dhe më i sigurt i kryeqytetit rus.
Produktet më të mira tipografike nga 34 vende të ndryshme janë paraqitur në Panairin
"Rusia sërish në Kanë. Ndërsa kjo do të thotë se çdo gjë shkon mbarë e mirë".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
3
4
6
8
9
10
11
15
16
17
22
23
24
26
27
29
31