×
Kulturë Mars 2010
  Në mbrëmjen e 31 marsit shikuesit e 150 kinemave të Europës gjat
Dhjetra kinema franceze sot po demonstrojnë në transmetim direkt nga Moska baletin "Flaka e Parisit".
Në Shën Peterburg po starton Festivali kinematografik "Hap sytë!" kundër racizmit
Çmimi "Liberty-2010" për kontributin e dhënë në zhvillimin e lidhjeve kulturore midis Federatës Ruse dhe SHBA-s iu dorëzua mbrëmë në New York kërcimtarit dhe koreografit të famshëm rus Vladimir Vasiljev.
Këngëtarja ruse Galina Vishnevskaja u shpall laureate e çmimit të përvitshëm "Ura e Artë", i cili jepet për kontributin e dhënë në zhvillimin e marrëdhënieve italiano-ruse.
7 ditë do të kremtojë Moska muzikore ditëlindjen e muzikantit të madh rus
Tenori i famshëm italian Alesandro Safina për herë të parë do t
Në Paris po zhvillohet një nga Sallonet Ndërkombëtarë më t
Në Rusi startoi Internet-projekti "Fitor ja ka fytyrat tona", kushtuar 65 vjetorit të Fitores së Madhe Patriotike të viteve 1941-1945.
Kremtimi i përbashkët i 65 vjetorit të Fitores mbi fashizmin është një nga temat kryesore të mbledhjes së sotme në Moskë të krerëve të MPJ të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura.
  "Të mos provohet, të mos konfirmohet, të mos nënvizohet asgjë - thjesht të përfshihet, të fiksohet një copëz realiteti. Gjërat dhe njerëzit flasin vetë për veten.
Në Shën Peterburg po zhvillohet turneu ndërkombëtar muzikor i ansambleve instrumentale "Terem crossover". Artin e tyre do ta demonstrojnë në të 300 muzikantë nga 20 vende.
Më shumë se 300 eksponate unikale, që tregojnë për krimet e monstruoze të nazizmit, do të vërë në dispozicion Muzeu Qendror rus i Luftës së Madhe Patriotike për ekspozitën në Francë, kushtuar 65 vjetorit të Fitores.
  Parada pranverore e botës së modës, pasi të kalojë në
Çmimin Grand Prix "Tajga e artë" e festivalit kinematografik "Fryma e zjarrit", që përfundoi në vigjilje në Hanti-Mansisk, e fituan krijuesit e filmit ruso-italian "Dhjetë dimra" të regjizorit Valerio Meli.
Për zgjerimin e auditorit të lexuesve të letërisë moderne të huaj u destinua projekti ndërkombëtar "Peterburgu që lexon-2010: zgjedhim shkrimtarin më të mirë të huaj".
Çmimi Goncourt për vitin 2010 iu dha romanit të Laurent Bient ku tregohen mizoritë e nazistit Reinhard Heydrich në vitet e Luftës së Dytë botërore.
  Në Festivalin Ndërkombëtar të debutimit të filmave kinematografikë "Fryma e zjarrit" në Hanti-Mansijsk filmi "Kukuvajka" i Aleksandër Rogozhkin u shpall më i miri për Luftën e Madhe Patriotike, i cili u xhirua në shekullin XXI.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev do të hapë në Paris ekspozitën «Святая Русь» ("Rusia e Shenjtë"), e cila do ti japë zyrtarisht start Vitit të Rusisë në Francë dhe Vitit të Francës në Rusi.
Muzikanti i ri rus, laureat i konkurseve më prestigjoze, Konstantin Vollostnov hap festivalin e X ndërkombëtar të organos në Moskë. Detyrë kryesore e këtij festivali është qëllimi iluminist, kulturor.
Hapja e Vitit të ndërsjelltë të Rusisë në Francë dhe
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
3
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
17
20
21
22
23
25
27
28
29
30