×
Kulturë Dhjetor 2009
Më 31 dhjetor në kinematë ruse do të shfaqet filmi i ri  "Rrufeja
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
Muzikën, poezinë dhe pikturën sintetizon në vetvete Festivali i Krishtlindjeve, i cili për të dytin vit me radhë po zhvillohet në Moskë nga violinisti dhe dirigjenti i famshëm rus Vladimir Spivakov. Ai do të zgjasë deri më 12 janar.
"Pa shkollë s'ka artistë, pa artistë s'ka as teatër". Tek
Deri në momentin e ardhjes së festës më të dashur për gjithë qytetarët rusë -Vitit të Ri - kanë mbetur ditë të numëruara.
310 vjet më parë u lëshua dekreti personal nga ana e Carit rus, Pjetrit të Madh "Mbi festimin e Vitit të Ri". Në përputhje me rregulloret e qeverisë festat e Vitit të Ri duhej të kremtoheshin çdo vit nga 1 deri më 7 janar.
Rusia, Viti i Ri, Pjetri i Parë, Cari, traditat, Historia
Një nga muzetë memorialë më të vizituar të botës — Shtëpia muze e Pjotër Çajkovskit në Klin — mbush plot 115 vjet që nga dita e themelimit të vet.
“Aktualisht, gjëja më e rëndësishme janë filmat për
7 dhjetori për thesarin më të madh artistik të Rusisë-Muzeun Ermitazh të Shën Peterburgut-është ditë e shënuar.
Festivali i parë ruso-europian i filmit me metrazh të shkurtër “27+One” u hap më 4 dhjetor në Moskë. Shifra 27 në emrin e tij përfaqëson numrin e shteteve të BE, kurse “One” është Rusia.
Në 4 dhjetor në Moskë do të zhvillohet ceremonia solemne e inagurimit të monumentit që vlerësohet si një nga simbolet më të spikatura të epokës sovjetike.
“Non-fiction, ose duke u shprehur ndryshe, letërsia “e mençur” për
Tema e cila u zgjodh këtë vit prej organizatorëve të Festivalit të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2009
1
2
3
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
23
24
25
27