×
Kulturë 2009
Më 31 dhjetor në kinematë ruse do të shfaqet filmi i ri  "Rrufeja
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
Muzikën, poezinë dhe pikturën sintetizon në vetvete Festivali i Krishtlindjeve, i cili për të dytin vit me radhë po zhvillohet në Moskë nga violinisti dhe dirigjenti i famshëm rus Vladimir Spivakov. Ai do të zgjasë deri më 12 janar.
"Pa shkollë s'ka artistë, pa artistë s'ka as teatër". Tek
Deri në momentin e ardhjes së festës më të dashur për gjithë qytetarët rusë -Vitit të Ri - kanë mbetur ditë të numëruara.
310 vjet më parë u lëshua dekreti personal nga ana e Carit rus, Pjetrit të Madh "Mbi festimin e Vitit të Ri". Në përputhje me rregulloret e qeverisë festat e Vitit të Ri duhej të kremtoheshin çdo vit nga 1 deri më 7 janar.
Rusia, Viti i Ri, Pjetri i Parë, Cari, traditat, Historia
Një nga muzetë memorialë më të vizituar të botës — Shtëpia muze e Pjotër Çajkovskit në Klin — mbush plot 115 vjet që nga dita e themelimit të vet.
“Aktualisht, gjëja më e rëndësishme janë filmat për
7 dhjetori për thesarin më të madh artistik të Rusisë-Muzeun Ermitazh të Shën Peterburgut-është ditë e shënuar.
Festivali i parë ruso-europian i filmit me metrazh të shkurtër “27+One” u hap më 4 dhjetor në Moskë. Shifra 27 në emrin e tij përfaqëson numrin e shteteve të BE, kurse “One” është Rusia.
Në 4 dhjetor në Moskë do të zhvillohet ceremonia solemne e inagurimit të monumentit që vlerësohet si një nga simbolet më të spikatura të epokës sovjetike.
“Non-fiction, ose duke u shprehur ndryshe, letërsia “e mençur” për
Tema e cila u zgjodh këtë vit prej organizatorëve të Festivalit të
“Lev Tolstoi: gjeni i gjallë”. Premiera e këtij filmi do të shfaqet në mbarë botën plot pas një viti, në nëntor të 2010 - në ditët e 100 vjetorit të vdekjes së shkrimtarit.
Festivali kinematografik ndërkombëtar “Lindje dhe Perëndim. Klasika dhe Avangardi” tashmë që në vitin e dytë të ekzistencës së vet po aplikon disa risi.
Këngëtari i famshëm operisktik rus Dimitri Hvorostovskij debuton sot, më 19 nëntor, në Moskë në Pallatin e Koncerteve të Kremlinit në rolin e heroit kryesor të show “Déja-Vu.
Muzeu i Arteve Figurative me emër të Pushkinit i Moskës në vigjilje të Festivalit tradicional të arteve “Mbrëmjet e Dhjetorit” shpalli temën e ekspozitës artistike që do të shoqërojë programin muzikor.
Sot, në Ditën Botërore të Filmit multiplikativ (animated cartoon), në Moskë u hap “Festivali i Madh Ndërkombëtar i filmave multiplikativë”.
Shumë femra komfirmojnë se ilaçi më i mirë kundër depresionit t
Konkursit muzikor “Eurovision” së shpejti mund ti duket një konkurrent krijues artistik: ai do të quhet “Intervision”, ndërsa do të debutojnë në të interpretues nga Rusia, Kazakistani, Kina, Kirgizia, Uzbekistani dhe Taxhikistani.
Në Shën Peterburg me shfaqjen e trupës së Baletit të Hamburgut nën drejtimin e John Neumeier u hap Festivali Ndërkombëtar i Arteve “Diagiliev. Postskriptum”.
“Unë gjatë dasmës sime ndërrova disa herë fustanet: i pari ishte
Që nga viti 1975, 1 tetori në kalendarin kulturor hyri si Dita Ndërkombëtare e Muzikës. Iniciator i kremtimit të kësaj date të shënuar u bë në kohën e vet Dimitri Shostakoviç.
Me një mbrëmje solemne dhe hapjen e katër ekspozitave u shënua programi i sotëm i festivalit me përmasa të gjera kushtuar 200 vjetorit që nga dita e lindjes së Nikollai Gogolit.
Jo ekzotikë kombëtare, por art aktual, jo “pluhur muzeumesh”, por këmbim i
ubileu 90 vjeçar i Institutit Shtetëror rus të Kinematografisë (ВГИК) kremtohet më 1 shtator.
Gajdexhinjtë nga Skocia dhe murgjit e Shaolinit së bashku me kolektivat më të mira muzikore të veglave frymore nga 9 vende të botës do të parakalojnë si një orkestër e përbashkët nëpër Sheshin e Kuq të kryeqytetit rus.
Me koncertin përkujtimor në Londër u hap “Java Ndërkombëtare “The Beatles”. Aktivitetet kryesore po zhvillohen në vendlindjen e “The Beatles” në Liverpul, ku janë mbledhur mijëra adhurues të tyre nga e gjithë bota.
“Për sa kohë që nuk do të të lindë në
“Mosha nuk është kurrëfarë pengese për xhazmenin. Të paktë
Gjashtëshen e këngëtarëve, të cilët më 13 korrik u shpallën laureatë të Festivalit Ndërkombëtar të Arteve “Pazari Sllav”, që u zhvillua në qytetin bjellorus Vitebsk, e kryesoi interpretuesi rus Dimitri Danilenko.
Festivali Ndërkombëtar i Arteve “Pazari Sllav”, i cili do të hapet më 10 korrik në qytetin bjellorus Vitebsk, do të eklipsojë konkursin moskovit “Eurovision 2009”. Kështu, pa modesti të rreme, konfirmojnë organizatorët e tij.
Të ritregojë kryeveprën legjendare kinematografike franceze “Çadrat e Sherburgut” (“Les Parapluies de
Juria e Festivalit Kinematografik Ndërkombëtar të Moskës, i cili kremtoi kë
Sot bota shumëmilionëshe e adhuruesve të pop-muzik provoi një tronditje, shok të vërtetë, nga lajmi i hidhur mbi vdekjen e parakohshme të artistit legjendar amerikan Michael Joseph Jackson.
Më 19 qershor, që në mëngjes herët, në qendër
Artistët e rinj të baletit nga 20 vende, që pretendojnë për njohje, emër botëror dhe karrierë të suksesshme, sërish u mblodhën në Moskë.
Çdo vit festivali “Kinotavër” në Soçi bëhet evenimenti kryesor i industrisë kinematografike vendase. Kësaj here festivali është jubilar. Ai mbushi plot 20 vjet të ekzistencës së vet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2009
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31