×
Aljona Rakitina

Pak kohë më parë në mediat ruse është përhapur një lajm sensacional: Shkencëtarët nga Dega e Lindjes së Largët të Akademisë ruse të Shkencave kanë gjetur në ujërat e Arktikut një krijesë të panjohur me përmasa vërtet gjigande.

Më 31 janar, sipas Kalendarit Kinez, hyri viti i Kalit Blu. Le të mësojmë se kë do të favorizojë më shumë ai...

Çdokush që dëshiron mund të mësojë të ardhmen e vet për vitin 2014 jo vetëm falë horoskopit të shenjave zodiakale, por dhe horoskopit numerologjik. Për ta bërë këtë duhet të kryhet një llogaritje e thjeshtë matematikore.

Vitin 2013 tashmë e lamë pas. Gjatë 2013-ës dikujt i eci më shumë fati, dikujt tjetër më pak, por të gjithë ne jemi të prirur njëlloj të besojmë megjithatë se viti i ri do të na sjellë gjithçka të shumëdëshiruar. Po kujt do t’i buzëqeshë fati në vitin 2014? Astrologu i njohur rus Vlladisllav Obollonskij ka përpiluar parashikimet për të gjitha shenjat e Zodiakut për vitin 2014.

Ajo që na pret në vitin e ri është me të vërtetë e tmerrshme. Asnjë vit paraardhës nuk ka sjellë kaq shumë fatkeqësi dhe kataklizma, siç priten në vitin 2014. Epidemia e mutacionit të gripit të shpendëve do të kositë një të katërtën e popullsisë së botës. Vala e re e krizës jashtëzakonisht të rëndë ekonomike do të përfshijë të gjithë botën, duke çuar në pasoja të shumta të pakthyeshme. Fatkeqësitë natyrore do të fshijnë nga faqja e dheut disa nga qytetet më të bukura të rruzullit tokësor. Dhe ky është vetëm fillimi...

Profecia e famshme e Maya nuk gjeti mishërim në jetë. Të gjitha kometat dhe meteoritet, pa përmendur këtu atë të Çebarkulit, fatmirësisht e anashkaluan Tokën. Po a mund të marrim ne vallë më në fund frymë lirisht tani? As mos e çoni nëpër mend këtë! Sigurisht që jo! Në vitin 2014 neve na propozohen plot dy variante të fundit të botës ...

Metroja e Moskës është një nga më të bukura në botë. Shumica e stacioneve të saj janë vepra të vërteta arti. Por kësaj here ne do të flasim për atë që është e fshehur nga syri i publikut - mbi misteret e qytetit nëntokësor.

Shpellat Sablinskie - ky është një nga ato vende në hartën e Rusisë, i cili për shumë e shumë vite me radhë ka qenë një objekt krejtësisht i mbyllur. Njerëzit e zakonshëm nuk dinin praktikisht asgjë rreth tij. Ata pak njerëz, që patën mundësinë të shkonin atje, tregonin më pas për gjëra të panjohura, të pakuptueshme që ndodhnin në thellësitë e këtyre shpellave.

Qentë që kullufisin me oreks të madh karrota dhe mollë në vend të ushqimit të shijshëm prej mishi, që prodhohet posaçërisht për ta, i cili kërcet me lezet të madh nëpër dhëmbë - kjo është ëndrra e mijëra vegjetarianëve - pronarë të miqve me katër këmbë.

Natyra nuk rresht së na habituri ne me enigma, mistere dhe gjë a gjëza të reja. Jo shumë kohë më parë, gjatë një udhëtimi fundjavor në shkretëtirën e shtetit Arizona, një çift (burrë e grua) bëri një zbulim të çuditshëm, për të mos thënë të tmerrshëm.
Pjesa më e madhe e atyre gjërave që ne tani na duken të zakonshme, dikur shkaktonin frikë, habi dhe madje hutim. Kështu ndodhi në kohën e vet edhe me sfinksat - macet e racës pa qime (hairless). Tani i erdhi radha, me sa duket, maceve me pesë veshë.
Shkencëtarët tanë kanë gjetur mënyrën e rritjes së mishit artificial - një deklaratë të tillë të bujshme, madje sensacionale, kanë bërë kohët e fundit inxhinierët amerikanë nga kompania Modern Meadow. Ata kanë paraqitur teknologjinë unikale për prodhimin e mishit artificial.
Nuk arritëm akoma të marrim veten pas fundit të shumëpërfolur të botës dhe dyndjes së vampirëve serbë në vitin e kaluar, kur mbi kokë na ra një e keqe tjetër: pak kohë më parë në Ukrainë u shfaq Çupakabra - një krijesë mitike legjendare kjo me origjinë nga Amerika Qendrore. Me sa duket, mallkimet e atdheut të civilizimit Maya po vazhdojnë të përhapen në mbarë botën.
Sipas sondazheve të fundit të opinionit publik, rreth 12% e rusëve besojnë seriozisht në fundin e botës, i cili gjoja do të vijë këtë të premte. Në disa rajone të vendit, sidomos në Siberi dhe në Lindjen e Largët, njerëzit filluan të përgatiten me zell të madh, duke blerë mallrat thelbësore, sendet e nevojës së parë.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31