Koreja e Jugut ka përfunduar vendosjen e komplekseve kundërajrore raketore për t'iu kundërvënë kërcënimeve të mundshme nga ana e Koresë së Veriut, thuhet në një deklarate të lëshuar ditën e martë nga Departamenti koreanojugor i mbrojtjes së programuar.

Komplekset u vendosën në afërsi të vijës së demarkacionit midis Veriut dhe Jugut dhe janë përcaktuar për të luftuar aeroplanët dhe helikopterët e kundërshtarit.