Një tërmet me magnitudë 5.6 ballë u regjistrua natën në të gdhirë të së mërkurës, sipas orës së Moskës, në brigjet e Ishujve Hawaii nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së.

Epiqendra e lëkundjeve nëntokësore ndodhej në oqean rreth 50 km larg nga një prej ishujve më të mëdhenj të arkipelagut.

Njoftime për viktima të mundshme apo dëme, si dhe paralajmërime për cunami, nuk ka patur.