Ekipi kombëtar rus i hokejit u mund sot nga ekipi përfaqësues i SHBA-së në çerekfinalen e Kupës së Botës, e cila po zhvillohet në Stokholm dhe Helsinki, duke përfunduar kështu luftën e mëtejshme për medalje.

Takimi përfundoi me rezultatin e thellë 08:03 (02:01, 02:00, 4:2) në favor të amerikanëve. Ekipi kombëtar i Rusisë nuk qe në gjendje të mbronte titullin e Kampionit të botës, të fituar një vit më parë.