Presidenti amerikan Barack Obama do të presë të hënën në Shtëpinë e Bardhë Kreun e qeverisë britanike David Cameron, thuhet në komunikatën për shtyp, të publikuar nga Administrata e Presidentit të SHBA-së.

Pritet që gjatë takimit do të diskutohen çështjet e lidhura me Sirinë, "Tetëshen e Madhe", problemin e luftës kundër terrorizmit si dhe marrëdhëniet bilaterale tregtaro-ekonomike.