Lideri palestinez Mahmoud Abbas akuzoi ditën e enjte autoritetet izraelite për vrasjen e dy palestinezëve dhe tentativën për të penguar përpjekjet e SHBA-së që po ndërmerren për rifillimin e negociatave palestinezo-izraelite.

0Në prag ushtarët izraelitë vranë dy persona, duke hapur zjarr mbi palestinezët gjatë një sulmi palestinez mbi postbllokun izraelit në afërsi të qytetit Tulkarem (Bregu Perëndimor i lumit Jordan).