Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) dërgoi në Siri avionin e radhës me ndihma humanitare. Në bordin e avionit Il-62 (russ. "Ил-62") janë ngarkuar 11 ton batanije dhe produkte ushqime për popullin e Sirisë, njoftoi të martën Zëdhënësja e ministrisë Irina Rossius.