4 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit të një bombe të bërë vetë në provincën Kapisa të Afganistanit, njoftoi për gazetarët ditën e premte përfaqësues i Forcave Ndërkombëtare të Bashkëveprimit për Sigurinë në Afganistan.

Militantët sulmuan një konvoj të Forcave Ndërkombëtare, duke përdorur një makinë të minuar me një bombë të bërë vetë.

0Ndërkohë, sipas fjalëve të përfaqësiesit të lëvizjes "Taliban" Zabiullah Mujahid, si rezultat i sulmit u lënduan të paktën 12 ushtarë amerikanë.