Një tërmet me magnitudë 2.9 ballë dhe me epiqendër në qytetin Loughborough në principatën Leicestershire ra ditën e premte më 05:20 sipas orës lokale në pjesën qendrore të Anglisë, njoftuan në Shërbimin Gjeologjik Britanik. Lëkundje nëntokësore u regjistruan gjithashtu edhe në qarqet Derbyshire dhe Nottinghamshire në East Midlands.

Përfaqësuesit e policisë lokale dhe shërbimet e shpëtimit venë në dukje se incidente dhe viktima, si rezultat i tërmetit, nuk ka pasur.