Gjashtëmbëdhjetë vetë u vranë dhe 32 të tjerë u plagosën të mërkurën si pasojë e një sulmi vetëvrasës në ish kryeqytetin e Pakistanit - Rawalpindi. Një bombardues vetëvrasës shiit detonoi mekanizmin shpërthyes në mes të turmës së mbledhur pranë xhamisë. Ndërtesa e saj është dëmtuar rëndë. Në vendin e ngjarjes tragjike policia ka gjetur disa pajisje shpërthyese.

Tani për tani asnjë nga grupet terroriste nuk e ka marrë mbi vete përgjegjësinë për këtë sulm terrorist.

0Incidenti ndodhi disa orë pas sulmit të ngjashëm në Quetta, në perëndim të vendit, ku shpërthimi vrau pesë persona dhe plagosi shtatë të tjerë.