Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ra në verilindje të Japonisë. Epiqendra e tërmetit ndodhej në Oqeanin Paqësor në afërsi të bregdetit të prefektures Miyagi në ishullin Honshu, ndërsa vatra projektohej në thellësinë 50 kilometra nën det.

Në prag dy tërmete me magnituda respektivisht 6.2 dhe 5.1 ballë ranë në bregdetin verior të ishullit Honshu.

0Nuk ka njoftime mbi viktima apo dëme si pasojë e lëkundjeve nëntokësore.