Ish-Kandidati i pavarur për president i SHBA Ralf Nader në një intervistë për botimin “Politico” e quajti Barack Obama kriminel lufte.

"Sovraniteti i vendeve të tjera për të nuk aka asnjë rëndësi. Aparatet e tij të fluturimit pa pilot mund të vrasin këdo, siç ndodh, për shembull, në Pakistan, Afganistan dhe Jemen. Ky është një krim lufte dhe ai duhet të sillet para drejtësisë". – deklaroi Ralf Nader.

Në të njëjtën ish-kandidati kritikoi dhe Partinë Republikane, duke e quajtur atë "më mizoren, më të paditurën, më antipuntoren dhe më militanten që nga vitet 1850".

0Ralf Nader ka kandiduar 4 herë për postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.