Dhjetëra mijëra banorë të Koresë së Jugut u evakuuan pasi tajfuni i fuqishëm “Sanba” goditi rajonet jugore të vendit. Në ishullin turistik Jeju gjatë fundjavës ranë 583 mm reshje. Si rezultat i kësaj, në këtë zonë u përmbytën shumë ndërtesa dhe dhjetëra mijëra njerëz mbetën pa energji elektrike. Në vend u anuluan më shumë se 200 fluturime dhe 130 rrugë me tragete.

0Era maksimale në qendër të tajfunit - 42 m/s, rrezja e erës së fortë (mbi 15 m/s) arrin 600 km. Lartësia e dallgëve arrin 8-10 m. "Sanba" po zhvendoset në veri me shpejtësi 34 km/h. Pa ndryshuar drejtim, ai do të kalojë sot nëpër Gadishullin Korean dhe mëngjesin e 18 shtatorit do të dalë në pjesën veriperëndimore të Detit të Japonisë.