Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov i quajti të pahijshme, të pasjellshme dhe histerike vlerësimet që iu bënë nga ana e Perëndimit përfundimeve të votimit të rezolutës për Sirinë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Me një deklaratë të tillë ai doli sot në konferencën për shtyp që mbajti pas bisedimeve të zhvilluara me homologun e tij nga Bahrein.

Në Moskë shprehin keqardhje në lidhje me faktin se, në kundërshtim me kërkesën e palës ruse, rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së u vu me nxitim të madh në votim para kthimit të delegacionit rus nga Damasku. Lavrov konfirmoi se së bashku me Kreun e Shërbimit të Zbulimit të Jashtëm të Rusisë Mihaill Fradkov do të niset më 7 shkurt në Siri me qëllim që ti përcjellë Presidentit Bashar Al-Assad mesazhin e udhëheqjes ruse.

0Të shtunën Rusia dhe Kina, duke përdorur të drejtën e tyre të vetos, bllokuan në Këshillin e Sigurimit të OKB-së miratimin e rezolutës për Sirinë, e cila bënte thirrje për dorëheqjen e Bashar Al-Assad dhe që, në fakt, i hapte rrugën ndërhyrjes së huaj ushtarake në çështjet e brendshme siriane.