Raketa e katërt e tenisit në botë, sportistja ruse Maria Sharapova, doli në gjysmëfinalen e turneut Australian Open, duke mundur Ekaterina Makarova me rezultatet e seteve 6:2, 6:3. Në gjysmëfinale Maria Sharapova do të luajë me Petra Kvitová nga Republika Çeke.

Në gjysmëfinalen tjetër në kort ditën e enjte do të rivalizojnë belgia Kim Clijsters dhe bjellorusia Viktoria Azarenko.