Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë sipas shkallës Rihter ra sot në bregdetin e Zelandës së Re. Epiqendra e tij e fiksua në det rreth 200 kilometra në perëndim të qytetit Invercargill.

0Njoftime mbi viktima dhe shkatërrime atje fatmirësisht nuk ka. Lajmërim për lindje cunami nga sizmiologët nuk është bërë.