Ekipi kombëtar rus i volejbollit (meshkuj) për të dytën herë në histori u bënë fitues i Ligës Botërore të Volejbollit. Raundi i saj final u mbajt në Gdansk të Polonisë.

0Në ndeshjen vendimtare rusët mundën ekipin kombëtar brazilian me rezultatin 3:2. Gjithsej gjatë gjithë hisorisë së këtij turneu volejbollistët rusë kanë fituar 5 herë medalje argjendi dhe 6 herë medalje bronzi.