Zëri i Rusisë Kryeministri i Japonisë synon të vizitojë rajonet e dëmtuara nga tërmeti shkatërrimtar. Të hënën e kaluar ai planifikoi të vizitonte rajonin afër elektrostacionit atomik “Fukushima-1”, por vizita u anulua për shkak të motit të keq, vë në dukje agjencia informative Kiodo. Tërmeti me magnitudë  9,0 ballësh sipas shkallës Righter ra në Japoni më 11 mars. Ai shkaktoi cunamin me lartësi 10 metra. Numri i viktimave dhe të humburve pa lënë gjurmë e tejkalon shifrën 27 mijë veta.