Më 5 shkurt të vitit 1880 Perandori i gjithë Rusisë Aleksandri II kishte ndërmend të drekonte në sallën e ngrënies të Pallatit të Dimrit. Për drekë pritej të vinte Princi Alexander of Hesse and by Rhine, por treni i këtij të fundit erdhi gjysmë ore me vonesë. Kjo rrethanë dhe i shpëtoi atëhere jetën Perandorit. Në momentin kur Cari po i afrohej dyerve të sallës së ngrënies buçiti një shpërthim i fuqishëm. Aleksandri II, që u vonua pak për drekë, shpëtoi për mrekulli pa u padëmtur. Por 11 ushtarakët, që kryenin shërbimin e rojes atë ditë në pallatin perandorak, gjetën vdekjen nga ky shpërthim.

Atentati i sipërpërshkruar ishte një ndër të shumtit të ndërmarrë kundër jetës së Perandorit reformator, i cili anuloi, hoqi të drejtën e bujkrobërisë (të drejtën feudale).

Të birit të Nikollait I as që i kishte shkuar ndonjëherë ndërmend se do të bëhet objekt gjyetie nga ana e terroristëve kur në vitin 1856 u kurorëzua në Moskë. Pas ceremonisë së kurorëzimit në sallën e fronit mbretëror të Pallatit të famshëm Granovitaya (Palace of the Facets) të Kremlinit të Moskës u shtrua një drekë solemne. Midis të ftuarve në të ishin anëtarët e Këshillit Shtetëror, përfaqësues të klerit të lartë dhe persona me rëndësi të dy klasave të para të vendit. Në drekën e shtruar me rastin e kurorëzimit u servirën: supë e gatuar me gjela të egër, kulaçë e byrekë me harxha të ndryshme, peshq sterlet të zier në avull, shkurta të pjekura në hell, angjinare (it. carciofo). Më pas në tryezën e mrekullueshme fetive u sollën gjela deti dhe shpendë të egra të pjekura. Përfundoi dreka me xhelatinë frutash dhe akullore.

Kurorëzimin e perandorit të ri e festuan jo vetëm personat e klasave të larta, por dhe e gjithë Moska. Në solemnitetet e kurorëzimit në Moskë midis të tjerash u konsumuan gati 40 ton proshutë, 15 ton sallam e salçiçe, 5 ton gjalpë, 3.120 qengja, më tepër se 12.000 pula, 49 mijë byreçka e kulaçë, u pinë 1.252 fuçi vere dhe 3.120 fuçi birre. Sipas të dhënave zyrtare, për ceremonitë solemne të kurorëzimit u shpenzuan 6 milionë rubla argjendi.

Aleksandri II zhvilloi jo pak reforma të rëndësishme në vend, të cilat i ndryshuan pamjen gjithë Rusisë. Por vepra më e madhe e tij mbetet, pa dyshim, çlirimi i fshatarëve nga bujkrobëria, varësia feudale. Prandaj në historinë e Rusisë ai hyri me emrin Cari-Çlirimtar (Liberator).

Zakonisht Aleksandri i II ngrihej nga gjumi rreth orës 8 dhe bënte një shëtitje në këmbë në park. Pasi kthehej nga shëtitja pinte kafe me doktorin e vet. Rreth orës 17.00 Aleksandri II shkonte të drekonte tek perandoresha. Në këtë drekë pothuajse gjithmonë kishte persona të ftuar. Vetë dreka, po ashtu si dhe mëngjesi, vazhdonte më pak se 1 orë. Më pas Perandori tymoste një puro dhe shkonte për të fjetur deri nga ora 19.00. Në 7 të mbrëmjes tek ai vinte perandoresha me fëmijët dhe së bashku ata pini çaj me ëmbëlsira.

Gjatë kohës së drejtimit të Aleksandrit II të gjitha llojet e verërave që servireshin në tryezë ishin të prodhimit të huaj. Ai ishte adhurues i madh i shampanjës franceze. Preferonte shumë Perandori rus shampanjën e Firmës “Louis Roederer”. Kjo firmë posaçërisht për Lartmadhërinë e tij Aleksandrin II prodhoi në vitin 1876 shampanjën “Crystal” në shishe me formë të mrekullueshme.

0Në ditën e parë të marsit të vitit 1881 terroristët e grupimit «Народная воля» (“Vullneti i Popullit”) e çuan deri në fund punë me gjyetinë shumëvjeçare të filluar ndaj Perandorit. Aleksandrin II e hodhën në erë në rrugën përgjatë lumit Neva, mu në qendër të Shën Peterburgut.