Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,2 ballë sipas shkallës Rughter ra në pjesënqendrore të ishullit japonez Honsju. Epiqendra e tij ishte në thellësinë 40 km në territorin e prefekturës Nagano. Lëkundja nëntokësore u ndie edhe në kryeqytetin Tokio. Për viktima dhe dëmtime tani për tani nuk ka të dhëna.