0Moska i riktheu vetes titullin e kryeqytetit botëror të miliarderëve, njofton revista Forbes. Kryeqyteti i Rusisë ia la atë vitin e kaluar Nju Jorkut për shkak të kolapsit të vitit 2008 në tregjet e lëndëve të para. Sipas të dhënave të fundit, në Moskë jetojnë 79 miliarderë të njohur zyrtarisht. Qytetari më i pasur rus, sipas versionit të Forbes, u bë Kryetari i Bordit të drejtorëve të Kombinatit metalurgjik të Novolipeckut Vladimir Lisin. Në rejting ai zë vendin e 14 me 24 miliardë dollarë. Listën botërore të njerëzve më të pasur, si dhe më parë, e kryeson manjati meksikan i medias Carlos Slim me 74 miliardë dollarë.