Rusja Vitalia Djaçenko arriti ti çajë vetes rrugën për në turin e dytë kualifikues të Kampionatit Australian Open të tenisit, duke korrur fitore bindëse në ndeshjen fillestare ndaj australianes Viktoria Raichich. Tani asaj do ti duhet të luajë me përfaqësuesen e Indisë Sanei Mirza. Më parë në turin e dytë të turneut eliminator të Australian Open dolën ruset Anastasia Pivovarova dhe Vesna Manasieva.