0Klubi rus "Dinamo" nga kryeqyteti i Tatarstanit për herë të parë në historinë e vet fitoi Kupën e Botës në hoke, që përfundoi në Suedi. Në finale ata mundën ekipin suedez "Hammarby" me rezultatin 3:1. Skuadra nga Kazanji u bë klubi i tretë rus, që fitoi këtë trofe. Para tij atë e fituan klubi "Vodnik" (Arhangelsk) dhe "Dinamo" (Moskë). Gjithsej klubet vendase, duke përfshirë edhe ata sovjetikë, kanë fituar 8 herë Kupën e Botës. Në llogari të ekipit suedez janë 13 trofe.