0Skuadra përfaqësuese e Rusisë e tenisit u rendit në vendin e dytë në versionin e ri të rejtingut të Davis Cup. Fundjavën e kaluar rusët në Moskë korrën fitore ndaj ekipit të Indisë me rezultatin 3:2 dhe dolën në çerekfinale, ku do të luajnë me argjentinasit. Siç njofton Agjencia informative RIA Lajmet, vendin e liderit e zënë zotëruesit e medaljes së Argjendtë, ekipi i Spanjës. Skuadra përfaqësuese e SHBA-s zbriti në vendin e katërt. Në vendin e tretë u rendit ekipi i Çekisë.