Kompania analitike IMScouting e shpalli qendërsulmuesin e klubit londinez të futbollit “Arsenal” dhe të skuadrës përfaqësuese të Rusisë Andrei Arshavin lojtarin më efektiv të Premier-ligës angleze për sezonin 2008-2009.