SHBA-s i qendrojnë besnike rregullimit paqësor të konfliktit në Lindjen e Mesme dhe zotohen të punojnë në partneritet të plotë me vendet e rajonit. Për këtë deklaroi Presidenti amerikan Barak Obama në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun e vet egjiptian Hosni Mubarak pas përfundimit të negociatave në Kajro.