Skuadra e Ukrainës “Shahtjor” (“Minatori”) në ndeshjen finale në Stamboll mundi skuadrën gjermane “Verder” me rezultatin 2:1 në kohën shtesë dhe u bë zotëruesja e fundit e Kupës UEFA në futboll, e cila që nga sezoni i tjetër, duke ndryshuar format, do të ketë një emërim të ri — Liga Evropiane.